birgün

9° HAFİF YAĞMUR

DÜNYA 15.02.2020 21:23

Sarı Yelekliler'in eylemine polis saldırısı: 5 yaralı

Fransa'da Sarı Yelekliler, eylemleri 66'ncı haftasında yeniden sokağa çıktı. Rennes'deki eylemde polisin göstericilere biber gazı ve tazyikli suyla saldırması sonucu 5 kişi yaralandı

Sarı Yelekliler'in eylemine polis saldırısı: 5 yaralı

Fransa'da Sarı Yelekliler, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yönetiminin politikalarını protesto etmek için yeniden sokağa çıktı.

Akaryakıt zamlarına ve ekonomik koşullara tepki olarak başlayan, Macron yönetimine karşı gösterilere dönüşen Sarı Yelekliler'in eylemleri 66'ncı haftasına girdi. Başkent Paris'teki Nation Meydanı'nda toplanan göstericiler, Buttes Chaumont Mahallesi'ne yürüdü. Rennes'deki eylemde polis eylemcilere biber gazı ve tazyikli suyla saldırdı. Gösteride bir kişinin gözaltına alındığı ve 5 kişinin yaralandığı belirtildi.

Paris Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamada, 14 kişinin izinsiz gösteriye katıldıkları iddiasıyla para cezasına çarptırıldığı kaydedildi.

Polis, geçen haftalarda olduğu gibi başkentin en önemli simgelerinden Champs-Elysees Caddesi, nisanda çıkan yangında büyük hasar gören Notre-Dame Katedrali, Ulusal Meclis, Senato ve Elysee Sarayı çevresinde gösteri yapılmasını yasakladı.

Sarı Yelekliler'in gösterileri 17 Kasım 2018'de başlamıştı. Eylemler başladığından bu yana polisin saldırısı sonucu 1 kişi yaşamını yitirdi, 26 kişi gözünü kaybetti, 5 kişinin eli koptu ve yaklaşık 500 kişi yaralandı.

(AA)

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız