birgün

20° AÇIK

YEŞİL BİRGÜN 08.11.2019 13:20

Sarıgöl'e jeotermal giremeyecek!

Manisa’nın Salihli ve Alaşehir ilçeleri Jeotermal Santral ve kuyularının işgaline maruz kalırken, Sarıgöl’ün Jeotermal Santral ve kuyularına karşı direnişi sürüyor.

Sarıgöl'e jeotermal giremeyecek!

NAMIK ALKAN

Manisa’nın Salihli ve Alaşehir ilçeleri Jeotermal Santral ve kuyularının işgaline maruz kalırken, Sarıgöl’ün Jeotermal Santral ve kuyularına karşı direnişi sürüyor.

Sarıgöl’ün Karacaali Mahallesi Göktepe mevkiinde, 2300 hektarlık ruhsatlı alanda açılmak istenen jeotermal amaçlı kaynak arama sondaj kuyusu için “ÇED Gerekli Değildir” kararı verildi. Kararın iptali için açılan dava üzerine dün bölgede bilirkişi heyeti keşif yaptı. Sarıgöl Ziraat Odası’nın öncülüğünde keşif alanına gelen vatandaşlar, keşif bitene kadar bölgeden ayrılmadılar.

Ortadoğu Yenilenebilir Enerji Üretim Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından Manisa İli, Sarıgöl İlçesi, Karacaali Mahallesi Göktepe mevkiinde toplam 2300 hektarlık ruhsatlı alanda jeotermal enerji santralinde kullanılmak üzere bir adet jeotermal amaçlı kaynak arama sondajı yapılması planlanıyor. Sondaj kuyusunun 2000 m derinliğinde açılacağı kaydedildi.

sarigol-e-jeotermal-giremeyecek-647221-1.

İPTAL İÇİN UMUTLUYUZ

Aydın Barosu Avukatlarından Akın Yakan, keşfin çok iyi geçtiğini ve sondaj kuyusu projesinin iptal edilmesi için umutlu olduklarını söyledi.

Karacaali Muhtarı Adem Kır da, mahallelerinde jeotermal kuyusu açılmasını istemediklerini kaydetti. Jeotermal kuyusu açılacak bölgenin tarım arazisi olduğunu belirten Muhtar Kır, bölgede üzüm bağları ile zeytin ve kiraz ağaçlarının olduğunu anlattı. Jeotermalin çevreye ve tarıma zararlı olduğunu yakınlarındaki Buharkent ve Alaşehir’de gördüklerini anlatan Muhtar Kır, vatandaşların topraklarında jeotermal kuyular istemediğini kaydetti.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız