birgün

24° AZ BULUTLU

DÜNYA 16.09.2020 07:43

Sarraj istifa etmeye hazırlanıyor

Sarraj istifa etmeye hazırlanıyor

NATO müdahalesiyle istikrarsızlığa sürüklenen Libya'da, Türkiye'nin desteklediği Trablus merkezli Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başbakanı Fayez el-Sarraj'ın istifa etmeye hazırlandığı iddia edildi. Bloomberg’in özel haberinde, Fayez el-Sarraj’ın istifa etmeye hazırlandığı kaydedilirken bu sürecin bir süre daha devam edeceği belirtildi. Bloomberg’e konuşan yetkililer, el-Sarraj’ın istifa edeceği fakat geçiş döneminde gelecek ay Cenevre’de yapılacak müzakereler için geçici olarak görevini sürdüreceğini dile getirdi.

Libya’nın doğusunu kontrol altına alan Halife Hafter’e karşı Türkiye’nin desteklediği el-Sarraj yönetimine karşı bir süredir protesto gösterileri vardı. Yolsuzluk suçlamasıyla karşı karşıya kalan Saraj’ın istifa ederek üzerindeki baskıyı azaltması bekleniyor.

İsmini açıklamayan dört yetkili el-Sarraj’ın bu planı Libyalı ve yabancı partnerleriyle görüştüğünü ve istifa duyurusunu bu haftanın sonunda vereceğini duyurmayı planladığını açıkladı.

Muammer Kaddafi’nin NATO müdahalesiyle 2011’de devrilmesinin ardından ikiye bölünen ve kaosa sürüklenen Libya üç parçaya bölünmüş durumda. Türkiye Trablus merkezli siyasal islamcılar ağırlıklı Ulusal Mutabakat Hükümeti’ni desteklerken Hafter’in de içind eyer aldığı Tobruk'taki Temsilciler Meclisi'ni destekleyenler arasında ise Rusya, Fransa, BAE, Mısır, Suudi Arabistan gibi ülkeler bulunuyor.

Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Çalışma Bakanı Mehdi el-Amin, UMH Başbakanı Fayiz es-Serrac’ın istifa etmeyi planladığına dair haberin gerçeği yansıtmadığını belirtti.

DHA

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız