birgün

19° AZ BULUTLU

BİRGÜN EGE 01.10.2019 16:34

Saruhanlı’da 13. Altın Üzüm ve Kültür Festivali başladı

Saruhanlı Belediyesi tarafından düzenlenen "13. Altın Üzüm ve Kültür Festivali" kortej yürüyüşü ve resmi açılış töreni ile başladı

Saruhanlı’da 13. Altın Üzüm ve Kültür Festivali başladı

BİRGÜN İZMİR

Saruhanlı Belediyesi tarafından ilçenin başlıca gelir kaynağı olan üzümün tanıtımı ve daha geniş çevrelere duyurulması için düzenlenen "13. Altın Üzüm ve Kültür Festivali" kortej yürüyüşü ve resmi açılış töreni ile başladı. Etkinlikler kapsamında ilçedeki İstasyon meydanından çarşı merkezine kadar Kula Yaren ekibi eşliğinde, yurttaşların sevgi gösterileri arasında kortej yürüyüşü düzenlendi. Yürüyüşe CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, Saruhanlı Kaymakamı Necmettin Yalınap, Belediye Başkanı Zeki Bilgin, Manisa Ticaret Borsası Başkanı Sadık Özkasap, İlçe Protokol üyeleri ve vatandaşlar katıldı. Yürüyüşün ardından ilçe merkezinde Festivalin resmi açılış töreni gerçekleştirildi.

Saruhanlı Belediye Başkanı Zeki Bilgin, törende yaptığı konuşmada Üzümün Başkenti olan Saruhanlı'da 112 bin dekar alanda üzüm üretimi yapıldığını ve yılda ortalama 40 - 45 bin ton civarında üzüm üretildiğini ifade ederek şunları kaydetti:

"Saruhanlı ilçemiz kuru üzüm pazarında yüzde 13’lük paya sahiptir. İlçemizde 4 adet üzüm işletmesi bulunmakta, bu işletmelerde yaklaşık bin 250 kişi istihdam edilmektedir. İlçemizdeki işletmelerin yıllık üretim ve ihracat miktarı 80 bin tondur. Burada işlenen üzümler İngiltere, Almanya, Hollanda, İtalya, Fransa ve Rusya gibi pek çok Avrupa ülkesine ihraç edilmektedir. Üzüm İlçe ekonomisine her yıl ortalama 360 milyon lira katma değer sağlamaktadır. Bu noktada hem çiftçi, hem işletmeci, hem de arazi ve işletmelerde istihdam edilen işçi kardeşlerimiz evinin geçimini sağlamaktadır."

Saruhanlı'ya ve bu topraklarda yaşayan 55 bin yurttaşa hizmet etmek için yola çıktıklarını ifade eden Bilgin, sözlerini şöyle tamamladı: "Saruhanlımıza en yakın mahallemiz ile en uzak mahallemize aynı hizmeti götürmenin hesaplarını yapıyor, vatandaşlarımızın refahı için çalışıyoruz. Festivalimizin hayırlara vesile olmasını diliyorum. Temenni ederim ki kuru üzüm dünya piyasalarında daha fazla tanınacak ve ekonomik düzeyde getirisi de artacak. Bunu yürekten istiyor, üreticilerimize bereketli mahsuller diliyorum."

saruhanli-da-13-altin-uzum-ve-kultur-festivali-basladi-631756-1.

Başkan Bilgin'in konuşmasının ardından halk oyunları gösterisi sergilendi. Daha sonra ilçenin en yaşlı çiftçisi Mehmet Ete ile İlçenin en genç çiftçisi Satılmış Akbaş'a plaket verildi. Programın sonunda gökyüzüne güvercin salındı. İlçede kurulan hediyelik eşya stantlarının açılışı yapıldı. Kaymakam Yalınalp ve Başkan Bilgin, sergileri dolaşarak alışveriş yaptı.

Bu arada etkinlikler kapsamında ilçede 2 Ekim Çarşamba günü Grup Peron 5'in sahne alacağı konser düzenlenecek. 4 Ekim Cuma akşamı ise Işın Karaca'nın sahne alacağı konser yapılacak. 5 Ekim Cumartesi günü de ilçede Atlı cirit gösterisi ve değnek atılması gerçekleştirilecek.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız