birgün

20° AZ BULUTLU

SAT sorularını edinip satanlara gözaltı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca, Amerikan üniversitelerinde lisans eğitimi almak isteyen öğrenciler ile Türkiye üniversitelerinde öğrenim görmek isteyen yabancı uyruklu öğrencilerin girdiği "Scholastic Aptitude Test" (SAT) sınav sorularını temin edip sattığı iddia edilen 6 şüpheli gözaltına alındı.

GÜNCEL 16.05.2022 10:32
SAT sorularını edinip satanlara gözaltı
Abone Ol google-news

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 7 Mayıs'taki "Scholastic Aptitude Test" (SAT) sınav sorularının Ankara'da 2-3 bin dolar arasında satıldığı ihbarı üzerine soruşturma başlattı.

Soruşturmayı derinleştiren savcılık, aralarında İran ve Azerbaycan uyrukluların da bulunduğu 6 şüphelinin Telegram mesajlaşma programı üzerinden organize olduğunu, Cahid ve M.N. isimli kişilerce Azerbaycan'dan soruların getirildiğini ve "karantina" adını verdikleri evlerde soruların dağıtıldığını tespit etti.

Başsavcılığın talimatı üzerine, Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri belirlenen adreslere eş zamanlı operasyon düzenledi.

6 KİŞİ GÖZALTINDA

Operasyonlarda, Efsane G., Farnaz H., Fuad K., Alakbar K., Saeed K. ve Ali A. gözaltına alındı. Şüphelilerin adreslerinde yapılan aramada 11 SAT sınav giriş belgesi, 18 SAT sınavı soru kitapçığı ve çok sayıda dijital materyal ele geçirdi.

İkametinde yapılan aramada sınav kitapçıkları bulunan Efsane G. savcılık sorgusunda, şüphelilerden yeğeni Farnaz H. ile ikamet ettiklerini, polislerin operasyon yaptığı sırada evinde bulunan öğrencilerin yeğeninin arkadaşları olduklarını ve birlikte ders çalıştıklarını iddia etti.

Sınavdan önce soruların birçok kişide olduğunu öne süren Efsane G., "Eve geldiklerinde bunların ne olduğunu sordum, bana Telegram'dan aldıklarını söylediler. Ben bunların çalınmış sorular olduğunu bilmiyordum. Sorular İngilizceydi, benim İngilizceyle alakam yoktur. Polis eve geldiğinde 'soruları saklayın' demedim" iddiasında bulundu. Şüpheli Farnaz H. de öğrencilere soru satmadığını, yurt dışından yeni geldiklerini, kalacak yerleri olmadığı için teyzesi Efsane G.'in evinde ders çalışmak için toplandıklarını savundu.


“SORULAR KUTU İÇERİSİNDE ŞİFRE İLE GELİYOR"

Şüpheli Fuad K. ise savcılık ifadesinde, soruları sınav merkezinden çıkaran kişinin M.N. olduğunu söyledi. M.N'nin İstanbul'da başka bir suçtan tutuklandığını bildiğini aktaran Fuad K, soruları satan şahsın da Cahid M. olduğunu söyledi. Fuad K, şu itiraflarda bulundu:

"Sorular kutu içerisinde şifreyle geliyor. Getiren kişi şifreyi çözüyor ve tekrar yerine koyuyor. Cahid de soruları yabancı öğrencilere satıyor. Cahid'in benden rica ettiği şey, soruları alarak öğrencilere dağıtmamdır. İlk kez böyle bir şey yaptım, pişmanım. Kendisi İstanbul'da olduğu için benden rica etti. 'Sana harçlık olarak para veririm' dedi. Ancak para vermedi. Ben evdeki öğrencilerden hiçbirini tanımam sadece Efsane ve Farnaz'ı tanırım. Efsane bana 'Öğrenciler evde soruları getir' dedi. Ben de Cahid'e sordum. O götürmemi söyleyince ben de götürdüm. Bildiğim kadarıyla Telegram sayfalarında paylaşılan Azerbaycan'da sorulan sorulardır. Türkiye'de sorulan sorularla aynıdır. Belki Türkiye'de çalınan sorular paylaşılmış olabilir."

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun