birgün

23° AÇIK

EKONOMİ 19.06.2020 07:33

Satın alma gücümüz AB ortalamasının yüzde 39 altında: Türkiye yoksullaşıyor

AB İstatistik Ofisi’nin hazırladığı satın alma gücü verileri TÜİK tarafından yayımlandı. Buna göre Türkiye 37 Avrupa ülkesi içinde satın alma gücü en yüksek 30’uncu ülke olabildi. Son 3 yıldır en sert değer kaybeden ülke Türkiye

Satın alma gücümüz AB ortalamasının yüzde 39 altında: Türkiye yoksullaşıyor

EKONOMİ SERVİSİ

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Avrupa Birliği İstatistik Ofisi’nin (Eurostat) çalışması olan “2019’a ilişkin Satın Alma Gücü Paritesi” (SGP) verilerini kamuoyuyla paylaştı. Buna göre Türkiye’nin satın alma gücü 37 Avrupa ülkesi içinde 30’uncu olabildi.

AB ORTALAMASININ YÜZDE 39 ALTINDA

Avrupa Birliği İstatistik Ofisi (Eurostat) tarafından açıklanan SGP’ye göre kişi başına gayrisafi yurt içi hasıla (GSYH) endeksi 2019 yılı geçici sonuçlarına göre 27 Avrupa Birliği (AB) ülkesi ortalaması 100 iken, bu değer Türkiye için 61 oldu ve AB ortalamasının yüzde 39 altında kaldı. Karşılaştırmalarda, 27 AB üyesi ülke, 3 Avrupa Serbest Ticaret Birliği (EFTA) ülkesi (İsviçre, İzlanda ve Norveç), 5 aday ülke (Türkiye, Kuzey Makedonya, Karadağ, Sırbistan ve Arnavutluk), 1 potansiyel aday ülke (Bosna-Hersek) ve Birleşik Krallık kapsandı.

Karşılaştırmalarda yer alan 37 ülke arasında SGP’ye göre en zengin ülke 261 ile Lüksemburg, en düşük ülke ise 31 ile Arnavutluk oldu. Kişi başına GSYH endeksinde Lüksemburg AB ortalamasının yüzde 161 üzerinde, Arnavutluk ise yüzde 69 altında değere sahip oldu.

Eurostat verilerine göre ülkenin satın alma gücü son 3 yıldır düşüyor. 2017’de 66 puan olan ülkenin satın alma gücü 2018’de 64’e 2019’da ise 61’e geriledi. Türkiye’nin satın alma gücü 2017’ye göre yüzde 8 azaldı. Yüzde 8’lik satın alma gücü kaybı yaşayan başka bir Avrupa ülkesi bulunmuyor. Böylece 2017 ile kıyaslandığında satın alma gücü en sert eriyen ülke Türkiye oldu. Satın alma gücü en çok artan ülke ise yüzde 5,9’luk artışla Karadağ oldu.

AVRUPALIDAN YÜZDE 32 DAHA AZ TÜKETİYORUZ

Kişi başına fiili bireysel tüketim düzeyi 27 Avrupa Birliği ülkesi ortalaması 100 iken, Türkiye için 68 oldu ve AB ortalamasının yüzde 32 altında kaldı. Karşılaştırmalarda yer alan 37 ülke arasında kişi başına fiili bireysel tüketim değeri en yüksek ülke 135 ile Lüksemburg, en düşük ülke ise 40 ile Arnavutluk oldu.

CEBİNDE AVRO VARSA TÜRKİYE UCUZ ÜLKE

Türkiye’nin fiili bireysel tüketime ilişkin fiyat düzeyi endeksi, 2019 yılı geçici sonuçlarına göre 40 oldu. Bu değer, AB ülkeleri genelinde 100 Avro karşılığı satın alınan aynı mal ve hizmet sepetinin Türkiye’de 40 Avro karşılığı Türk Lirası ile satın alınabileceğini gösteriyor.

VERİLER ERDOĞAN’I YALANLADI

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, 15 Kasım 2019’da Sosyal Güvenlik Kurumu Topkapı kampüsünde düzenlenen toplu açılış töreninde “Tutturmuşlar bir EYT, erken emeklilik… İskandinav ülkelerinin hepsi bu sistemle battı” açıklaması o dönem gündem olmuştu. Buna karşılık TÜİK’in paylaştığı Eurostat verileri Erdoğan’ı yalanladı. İskandinav ülkeleri Türkiye’den en az 2 kat daha zengin.

İSKANDİNAV ÜLKELERİNİN SGP PUANLARI

►Lüksemburg: 261

►Norveç: 144

►Danimarka: 129

►İsveç: 120

►Finlandiya: 111

►Türkiye: 61

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız