birgün

8° AÇIK

KADIN 24.09.2021 11:26

Savcı, boşanma aşamasında olduğu kadını ağır yaralayan erkek hakkında 'gönüllü vazgeçme' indirimi talep etti

Ankara Bölge Adliye Mahkemesi Savcısı, Eskişehir'de boşanma aşamasında olduğu Öznur Sazlar'ı ağır yaralayan Harun Sazlar hakkında, saldırganın bıçaklı saldırıdan ‘gönüllü vazgeçtiğini’ belirtti. Savcı, bu gerekçeyle Harun Sazlar'ın ağırlaşmış kasten yaralama'dan ceza alması gerektiğini savundu.

Savcı, boşanma aşamasında olduğu kadını ağır yaralayan erkek hakkında 'gönüllü vazgeçme' indirimi talep etti

Eskişehir'de, boşanma aşamasında olduğu 46 yaşındaki Öznur Sazlar'ı 16 yerinden bıçakla ağır yaraladığı iddiasıyla 'kasten öldürmeye teşebbüs' ve 'tehdit'ten 17 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası alan Harun Sazlar hakkında Ankara Bölge Adliye Mahkemesi savcısı, indirim istedi. Savcı, mütalaasında Sazlar'ın bıçaklı saldırıdan ‘gönüllü vazgeçtiğini’ kaydedip, 'neticesi sebebiyle ağırlaşmış kasten yaralama'dan ceza alması gerektiğini savundu.

Edinilen bilgilere göre, Eskişehir'de boşanma aşamasında olduğu Öznur Sazlar'ı 16 yerinden bıçakla ağır yaraladığı belirtilen Harun Sazlar, tutuklu yargılandığı Eskişehir 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde 'eşe karşı kasten öldürmeye teşebbüs' suçundan 16 yıl 6 ay, 'tehdit' suçundan ise 7 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme heyeti, Sazlar hakkında 'iyi hal' ve 'haksız tahrik' indirimi uygulamadı ve tutukluluk halinin devamına karar verdi. Mahkemenin gerekçeli kararının ardından dava, Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 2'nci Ceza Dairesi’ne gönderildi.

SAVCI 'KASTEN YARALAMA'DAN CEZA İSTEDİ

Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 2'nci Ceza Dairesi'nde görülen davada savcı, sanık Harun Sazlar hakkındaki mütalaasını açıkladı. Yerel mahkemenin verdiği 'kasten öldürmeye teşebbüs' cezasının kaldırılarak, 'eşe karşı neticesi sebebiyle ağırlaştırılmış kasten yaralama' suçundan ceza verilmesi gerektiği savunulan mütalaada, şu ifadelere yer verildi:

" …'Harun yapma’ dedim, bu esnada sanık beni bıraktı' şeklindeki beyanları, eyleminden Öznur Sazlar'ın ricasıyla nedametle (pişmanlıkla) vazgeçtiği anlaşılan sanığın kullanımındaki cep telefonu hattından hemen 112 Acil Servis ve 155 Polis İmdat'ı arayarak getirtilen ses kayıtlarına göre, eşini bıçakladığını, sağlık durumundan endişe ettiğini bildirerek yardım istemesi, bıçak darbelerinden sadece birinin hayati tehlikeye yol açması birlikte değerlendirildiğinde, sanığın suçun icrai hareketlerinden gönüllü vazgeçtiğinin kabulünün gerektiğinin anlaşılması karşısında, sanığın olay tarihinde resmi nikahlı eşi olan Öznur Sazlar’ı yaralama kastıyla hareket ettiği değerlendirilmektedir."

DHA

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol