birgün

16° PARÇALI AZ BULUTLU

GÜNCEL 13.06.2018 15:37

Savcı Kiraz davasında soruşturma tamamlandı

Savcı Kiraz davasında soruşturma tamamlandı

Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz'ın öldürülmesine ilişkin soruşturma tamamlandı.

DHKP-C'liler tarafından rehin alınan ve sonra öldürülen Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz'ın ölümüne ilişkin soruşturma tamamlandı. Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz'ın ölümüne ilişkin soruşturma sonucunda 14 şüpheli hakkında hazırlanan iddianame mahkemeye gönderildi.

Habertürk Haber Merkezi'nden Veli Sarıboğa'nın haberine göre, İstanbul Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın, Çağlayan’da İstanbul Adalet Sarayı’nda 31 Mart 2015 günü öldürülmesine ilişkin soruşturma tamamlandı.

Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz'ın 31 Mart 2015 günü İstanbul Çağlayan Adliyesi'nde DHKP-C'li Şafak Yayla ile Bahtiyar Doğruyol tarafından makam odasında rehin alınarak öldürülmesine ilişkin, eylem talimatını verdiği iddia edilen örgütü yöneten merkez komite üyeleri Faruk Ereren, Zerrin Sarı, Nuri Eryüksel’in de aralarında bulunduğu 14 şüpheli hakkında dava açıldı.

İddianamede yer alan şüpheliler; DHKP C merkez komite üyeleri Faruk Ereren, Zerrin Sarı, Nuri Eryüksel, merkez komiteye bağlı olarak çalışan örgüt yöneticileri Mesut Demirel, Hüseyin Fevzi Tekin, Şadi Naci Özpolat, Şerefettin Gül, örgütün askeri komite üyeleri Seher Demir, Musa Aşaoğlu ile Cengiz Özel, Deniz Özel, Mithat Öztürk, Murat Canım, Mustafa Koçak.

Şüpheliler Faruk Ereren, Hüseyin Fevzi Tekin, Mesut Demirel, Murat Canım, Musa Aşoğlu, Mustafa Koçak, Nuri Eryüksel, Seher Demir, Şadi Naci Özpolat, Şerefettin Gül ve Zerrin Sarı hakkında “tasarlayarak ve kişinin yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle kasten öldürme” ve “Anayasal Düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme” suçlarından ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi.

Şüpheliler Cengiz Özel, Deniz Özel ve Mithat Öztürk hakkında ise 'Silahlı Terör Örgütüne Yardım Etme' iddiasıyla 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası talep edildi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız