birgün

11° AZ BULUTLU

Şavşat’ta hukuksuzluğa karşı direniş

YEŞİL BİRGÜN 28.05.2021 09:36
Şavşat’ta hukuksuzluğa karşı direniş
Abone Ol google-news

HABER MERKEZİ

Artvin Şavşat’ta mahkemenin iptal kararının Danıştay tarafından onanmasına rağmen Hanlı HES projesinin inşaatının sürdürülmesine tepki büyük.
Şavşat Dernekleri Federasyonu Başkanı ve davanın avukatı Halis Yıldırım, “Hukuksuz işleyişi durduracağız. O iş makinelerini alandan çıkaracağız” dedi. Bölge halkı, dün Şavşat Adliyesi önünde toplanarak bir basın açıklaması yaptı.

Açıklamayı okuyan Yıldırım, “Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Gerekli Değildir” kararının iptali için dava açıldı. Bunun keşfi beklenirken Danıştay ilk davayı karara bağladı, şirketin itiraz nedenleri yerinde bulunmadı. Alt mahkemede de kararı oy birliğiyle onayarak 17 Mayıs’ta tebliğ etti. Bu karar doğasına, suyuna, dağına, canlı cansız tüm varlıklarına sahip çıkan Şavşat halkının mücadelesinin eseri” diye konuştu.

İş makineleri sahadan çıkana kadar mücadeleye devam edeceklerini vurgulayan Yıldırım “Hukukun üstünlüğüne, demokratik değerlere sonuna kadar bağlı Şavşat halkı çığlığının duyulmasını istiyor. Eğer adalet ve hukukun işletilmesini sağlamıyor, Anayasal görevlerinizi ihmal etmekte de bir beis görmüyorsanız, Şavşat halkı sesini ve eylemini çok daha yükselterek meşru ve yasal haklarını kararlılıkla sürdürecek’. Şavşat halkı her şeye karşın doğasına, dağına suyuna, çevresine kararlılıkla sahip çıkmaya devam edecek” dedi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun