birgün

10° PARÇALI BULUTLU

Savunma Bakanı: Orduda binin üzerinde kişiyle ilgili 'paralel' ihbarı var

ARŞİV 13.05.2015 11:06
Savunma Bakanı: Orduda binin üzerinde kişiyle ilgili 'paralel' ihbarı var
Abone Ol google-news

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, AKP hükümeti tarafından yolsuzluk soruşturmaları sonrasında paralel ilan edilen Fethullah Gülen cemaatinin ordu içinde kadrolaştığına dair ihbarlar alındığını ve bunun kabul edilemez olduğunu açıkladı.

Yılmaz, "Kırmızı kitapta yer alan bir yapının milli ordu içinde ordu içinde yer alması kabul edilemez. Bu konuda hem idari hem de Genelkurmay Askeri Savcılığı tarafından soruşturmalar başlatılmıştır. Neticelendiğinde elbette gereği yapılacaktır. Milli Savunma Bakanı: TSK'daki 'paralel yapılanma' iddiaları ile ilgili olarak binin üzerinde kişiyle ilgili olarak ihbar geldi" diye konuştu.

'KOMUTANDAN DEĞİL BAŞKA YERDEN TALİMAT ALIRSA...'
Ordunun vasfını değiştirmemek gerektiğine işaret eden Yılmaz, şu ifadeleri, kullandı; "Milli ordu vasfı nedir? Hukuk, kanun içerisinde komutanlara bağlı, komutanlardan aldığı talimatı uygulayan bir yapı olması lazım. Eğer komutanından değil de bir başka yerden talimat alan bir yapı varsa o zaman bu milli olma vasfını kaybeder."

Yılmaz ayrıca, Balyoz ve Ergenekon davalarının sonuçlanmasıyla 73 subayın göreve döndüğünü belirterek "Bunlardan 46'sı Yüksek Askeri Şura'da terfi derecelendirilmesine gidecektir. Dolayısıyla o terfide Yüksek Askeri Şura Üyeleri kendilerine, diğer aynı yaşta tertiplerine bakarak da en iyi liyakat ve ehliyeti dikkate alarak bir değerlendirme yapacaktır" dedi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun