birgün

2° AÇIK

GÜNCEL 13.01.2021 10:49

Savunma Sanayii Başkanlığı'nda 'köstebek' operasyonu: 6 gözaltı

Savunma Sanayii Başkanlığı’nda yabancı firma temsilcilerine bilgi sattığı iddia edilen 6 kişi gözaltına alındı.

Savunma Sanayii Başkanlığı'nda 'köstebek' operasyonu: 6 gözaltı

Savunma Sanayii Başkanlığı’ndaki birçok kritik projenin ihalesine ilişkin bilgileri, yabancı firma temsilcileriyle paylaştığı belirlenen 6 şüpheli gözaltına alındı

Soruşturma dosyasına göre, MİT’in koruyucu ve önleyici istihbarat çalışmaları sonucunda rüşvet karşılığında ihaleye fesat karıştıkları tespit edilen bir grup belirlendi.

Hürriyet'te yer alan habere göre MİT ve Emniyet’in koordineli yürüttüğü operasyon kapsamında şüpheliler takibe alınarak, 1 yıl boyunca izlendi. Bilgileri yabancı firma temsilcileri ile paylaştıkları tespit edildi

YABANCI FİRMALARA BİLGİ SATTILAR

Şüphelilerin, SSB’deki çok sayıda kritik projenin ihale, proje, tedarik ve maliyet/fiyatlama bilgilerini savunma sektöründe faaliyet gösteren yabancı firma temsilciliği yapan şirket yetkililerine aktardığı belirlendi.

Bilgileri sızdırma işinin Ankara’daki bir müşavirlik firması ve tedarikçi firma üzerinde yapıldığı anlaşıldı. Bilgiler karşılığında şüphelilerin yüklü miktarda para aldığı saptandı.

Yabancı şirket yetkilerinin ise bilgileri, temsilciliklerini yaptıkları firmalarla paylaştığı tespit edildi.

Gözaltı kararı verilen 6 şüpheliden birinin SSB’deki eski proje müdürü olduğu, eski proje müdürü ile bir firma sahibinin evinde yapılan aramada, yaklaşık 6 milyon avro ele geçirildiği öğrenildi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol