birgün

14° AZ BULUTLU

SİYASET 23.09.2021 08:13

Sayıştay’dan kamuya zayıf not

Kurumsal risk yönetimi ve iç kontrol sistemi denetlenen 96 kamu işletmesi, 100 üzerinden 61 ortalama puan alarak sınıfta kaldı. 476 kurumun yüzde 32’sinde ise stratejik yönetim sistemi kurulmadı ya da çalıştırılmadı.

Sayıştay’dan kamuya zayıf not

Mustafa BİLDİRCİN

Sayıştay, 2020 yılında denetime alınan kamu idarelerini stratejik yönetim, kurumsal risk yönetimi ve iç kontrol sistemleri kapsamında değerlendirdi. Denetlenen 96 kamu işletmesi 100 üzerinden 61 puan alarak sınıfta kalırken valiliklere bağlı yedi Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı’nın ortalama puanı yalnızca 24 oldu.

Kamu işletmeleri, düzenleyici ve denetleyici kurumlar ile yatırım izleme koordinasyon başkanlıklarındaki plansızlık, Sayıştay’ın denetimlerine yansıdı.
Sayıştay’ın 2019 ve 2020 yılı faaliyetlerini içeren raporunda, kamu idarelerine stratejik yönetim konusunda verilen ortalama puanlar paylaşıldı.

İŞLETMELER SINIFTA KALDI

Sayıştay’ın, “Stratejik Yönetim, Kurumsal Risk Yönetimi ve İç Kontrol Sistemi Analiz” isimli çalışmasının sonuçlarına göre, yeni kurulan 24 kamu işletmesi 2020 yılında denetim kapsamına alındı. 2020 yılında denetlenen toplam kamu işletmesi sayısının 96 olduğu belirtilirken kurumların ortalama notu, 100 üzerinden 61 olarak gerçekleşti. Kamu işletmelerinin 2019 yılında aldığı puanların ortalamasının ise 66 olduğu bildirildi.

Rapora göre, Sayıştay denetimleri kapsamına alınan 476 kamu kurumunun yüzde 32’sinde ya stratejik yönetim sistemi kurulmadı ya da kurulu sistem etkin çalıştırılamadı. Kurumların yüzde 21’inde sistem kurma çalışmaları tamamlanırken uygulamadaki eksiklikler giderilemedi. Stratejik yönetim sistemi kurma çalışmalarına başlayan ancak çalışmalarını henüz tamamlayamayan kurumların oranı yüzde 6, sistem kurmak için herhangi bir adım atmayan kurumların oranı ise yüzde 5 oldu.

İÇ KONTROLDE ZAFİYET

Kurumları olası risklere karşı korumak ve belirlenen hedeflerin hayata geçirilmesini hızlandırmak konularında kritik önemde olan iç kontrol sistemlerindeki zafiyet de rapora yansıdı. Denetime alınan 476 kurumun yalnızca yüzde 35’inde iç kontrol sisteminin etkin şekilde çalıştığı kaydedildi. İç kontrol sistemi kurma çalışmalarını tamamlayan ancak uygulamada eksiklik yaşayan kurumların oranı ise yüzde 51 olarak gerçekleşti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol