birgün

2° AÇIK

SİYASET 17.02.2021 06:30

Sayıştay'ın 'ihlal' dediğine Bakanlık 'uygun' dedi: Devletin rant çelişkisi

Sayıştay'ın 'ihlal' dediğine Bakanlık 'uygun' dedi: Devletin rant çelişkisi

Hüseyin ŞİMŞEK

Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nden geçen araçlar için İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne (İBB) aktarılması gereken pay yıllardır ödenmedi. Sayıştay'ın ön denetim raporunda da yer alan bu görüşe Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı katılmadı ve gereğini yapmadı.

HDP Milletvekili Oya Ersoy, İBB ile Karayolları Genel Müdürlüğü arasında anlaşmazlığa neden olan ödenmeyen köprü ücretini TBMM gündemine taşıdı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığı’na sunulan önergede, ‘yap, işlet, devret’ modeli ile hayata geçirilen Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nden öngörülen sayıda araç geçmediği için Hazine tarafından her yıl şirkete garanti ödemesi yapıldığı hatırlatıldı. Önergede ayrıca, “2019 yılında Hazine tarafından şirkete yaklaşık 3 milyar TL geçiş garantisi ödemesi yapılmıştır. Şirketin üçüncü köprüden geçiş yapan araçlardan tahsil edilen gelirler ile devletin şirkete ödediği garanti bedelinin yüzde 10’unun belediyeye aktarılması gerektiği ancak aktarılmadığı yansımıştır” denildi.

GARANTİ ÖDEMESİ YANITSIZ

Önergede, İBB’ye aktarılması gereken tutarların neden aktarılmadığı ve köprüden geçmeyen araçlar için şirkete dört yılda toplam ne kadar ödendiği soruldu. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ise şirkete ödenen tutarları açıklamazken İBB’ye pay ödenmemesi uygulamasına ilişkin “Mevzuata uygun” iddiasında bulundu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol