birgün

6° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 08.10.2020 13:53

Sayıştay raporları ortaya çıkardı: Deprem riskli binalar KYK yurdu olarak kullanılmış!

Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın deprem yönetmeliğine aykırı binaları öğrenci yurdu olarak kullandığı ortaya çıktı. Konuya ilişkin açıklama yapan CHP'li Ensar Aytekin, "TÜRGEV yurtlarına gelince gösterilen özen, devlet yurtları için gösterilmiyor" dedi.

Sayıştay raporları ortaya çıkardı: Deprem riskli binalar KYK yurdu olarak kullanılmış!

Sayıştay Raporlarında ortaya çıkan skandallara bir yenisi daha eklendi. Gençlik ve Spor Bakanlığını denetleyen Sayıştay, deprem yönetmeliğine aykırı binaların öğrenci yurdu olarak kullanıldığını tespit etti.

Konuyu gündeme getiren CHP Balıkesir Milletvekili ve İçişleri Komisyonu Üyesi Ensar Aytekin, “Sayıştay raporu ile deprem yönetmeliğine aykırı binaların, yurt olarak kullanıldığı ortaya çıktı. TÜRGEV yurtlarına gelince gösterilen özen, devlet yurtları için gösterilmiyor. KYK yurtlarında kalan öğrencilerin can güvenliği sorunu var. Bu yurtlarda barınan öğrencilerin canına kast edenlerin acilen yargılanması gerekir” ifadelerini kullandı.

CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin’in açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

“Sayıştay Raporlarının TBMM’ye sunulmasından sonra, bütün kurumlara ilişkin değerlendirmeler de ortaya çıkıyor. İncelemelerini sürdürdüğümüz Sayıştay Raporlarında tespit edilen usulsüzlükler, Türkiye’de devlet kurumlarını yönetenlerin ne derece keyfi davrandığını, ‘nasılsa bir şey olmaz, fark edilmez’ diyenlerin sorumsuzluğunu gözler önüne seriyor. Raporları okurken kanımız donuyor. Bunun son örneği, Gençlik ve Spor Bakanlığı raporunda görünüyor. Bakanlığa bağlı Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK)’nu inceleyen Sayıştay Raportörleri, yurt binalarındaki fiziki yetersizliği tespit etmiş. Deprem Yönetmeliğine aykırı ve Yangın Söndürme Sistemleri olmayan binalar KYK tarafından kiralanmış ve üniversiteli arkadaşlarımıza yurt olarak sunulmuş. Bu skandal ötesi duruma söylenecek şey bulmakta zorluk çekiyoruz. Her ile üniversite açmakla övünen iktidar, eğitimin bilimsel kalitesini yerle bir etmişti. Bu rapordan anlıyoruz ki, yalnızca bilimsel kalite değil, öğrencilerin konakladığı yaşam alanlarındaki fiziksel kalitede yerlerdedir.

TÜRGEV’e gelince akıllı, KYK’ya gelince riskli bina!

Bilal Erdoğan’ın yöneticisi olduğu TÜRGEV’e gelince, her türlü imkanı, bağışı peş peşe sıralayan kaynaklar söz konusu devletin yurtları olunca öğrencileri adeta ölüme terk etmişler. Yüzbinlerce öğrencinin ailesi bu durumdan habersiz bir şekilde, çocuklarını devlete güvenip yurtlara emanet etmiş. Yarın yaşanacak olası bir depremde bu binalar yıkıldığında, bu ailelere tabut göndermeyi reva mı görüyorsunuz? Buna da mı fıtrat diyeceksiniz? Burada sorumlu kimse derhal yargılanmalı ve bu yurtlar tek tek açıklanıp o öğrenciler güvenli yerlere nakledilmelidir.”

sayistay-raporlari-ortaya-cikardi-deprem-riskli-binalar-kyk-yurdu-olarak-kullanilmis-790181-1.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol