birgün

5° KAPALI

SDG, ABD ile ortak operasyonları durdurdu

SDG sözcüsü Aram Henna, ABD liderliğindeki koalisyonla yürütülen ortak operasyonların tamamen durdurulduğunu söyledi.

DÜNYA 02.12.2022 13:00
SDG, ABD ile ortak operasyonları durdurdu
Abone Ol google-news

Suriye Demokratik Güçleri (SDG), Türkiye'nin düzenlediği hava harekatının ardından bölgede ABD liderliğindeki koalisyonla yürüttükleri tüm ortak operasyonları durdurduklarını bildirdi.

Reuters'a konuşan SDG sözcüsü Aram Henna, 'koalisyonla tüm koordinasyon ve ortak mücadele operasyonları' ile 'düzenli olarak yürütülen tüm özel operasyonları' durduklarını kaydetti.

Pentagon sözcüsü Tuğgeneral Patrick Ryder daha önce gazetecilere yaptığı açıklamada IŞİD'e yönelik operasyonların durmadığını ifade etmişti. Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Direktörü Kirby de 29 Kasım'da yaptığı açıklamada, "Türkiye ya da başka bir ülke tarafından Amerikalıların hayatını riske atacak bir eylemi görmek istemiyoruz. Amerikan askerleri burada sahada ve SDG'ye destek veriyor" demişti.

SDG komutanı Mazlum Abdi ise geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, 'Türkiye'nin hava operasyonu nedeniyle gergin olduklarını' belirterek diğer ülkelerden daha güçlü açıklamalara ihtiyaçları olduğunu söylemişti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol