birgün

6° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 21.10.2019 09:52

SDG, Resulayn'dan çekilddiklerini duyurdu

SDG, Resulayn'dan çekilddiklerini duyurdu

Suriye Demokratik Güçleri, dün itibariyle ABD ile yapılan ateşkes anlaşması kapsamında Türkiye sınırı yakınlarında bulunan Resulayn'dan tamamıyla çekildiklerini açıkladı.

Reuters'in haberine göre SDG sözcüsü Kino Gabriel yaptığı açıklamada, "Şehirde (Resulayn) artık hiç savaşçımız yok" yok dedi. Reuters'a konuşan 'Suriye Milli Ordusu' sözcüsü Yusuf Hamud ise SDG'nin Resulayn'dan tamamen çekilmediğini ifade etti.

Resulayn Türkiye’nin Suriye sınırında 30 kilometre derinliğinde “güvenli bölge” oluşturmak için başlattığı askeri harekatın hedeflerinden birini oluşturuyordu. Ankara, YPG’yi güvenli bölgeden çıkartmak için 9 Ekim’de askeri harekat başlattı.

Türkiye ile ABD arasında, Ankara’nın askeri harekata beş gün ara vermesi, bu süre YPG’nin içinde ağırlıkta olduğu SDG’nin güvenli bölgeden çıkması için yapılan anlaşma kapsamında çatışmalara Perşembe gecesi ara verildi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız