birgün

22° AÇIK

DÜNYA 02.07.2020 10:15

Seattle’da otonom bölge dağıtıldı

Irkçılık karşıtı protestoların ardından polisin terk ettiği Seattle’deki ‘polisten arındırılmış bölge’, önceki sabah polis tarafından dağıtıldı.

Seattle’da otonom bölge dağıtıldı

Dış Haberler Servisi

ABD’de ırkçılık karşıtı protestolar kapsamında Washington eyaletinin Seattle kentinde kurulan ‘polisten arındırılmış bölge’ CHOP, önceki gün polis tarafından dağıtıldı.

Kentin sanat merkezi olarak anılan Capitol Hill Mahallesi’nde 8 Haziran’dan beri devam eden eylemler polisin sert saldırılarıyla karşılaşmış, daha sonra 11 Haziran’da polis mahalleyi terk etmişti. Mahalleli burada otonom bir yaşam alanı kurmuştu. Alanın adı daha sonra Capitol Hill Organized Protest (CHOP) olarak belirlenmişti.

PROTESTOCULARA PLASTİK MERMİ VE BİBER GAZIYLA SALDIRDILAR

Seattle Polisi FBI ekipleriyle birlikte önceki sabah erken saatlerde Belediye Başkanı Jenny Durkan’ın emriyle mahalleye girerek eylemlere son verdi. Protestoların başından beri bölgeden canlı yayın yapan Omari Salisbury, yerel medyaya yaptığı açıklamada, polisin yer yer plastik mermi ve biber gazı kullanarak 30 dakikadan az sürede bölgenin hakimiyetini ele geçirdiğini ve çok az direnişle karşılaştığını, polisin protestoculara yer yer plastik mermi ve biber gazıyla saldırdığını belirtti. Seattle polisi ise 44 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

Basına açıklama yapan Polis Şefi Carmen Best, kararın, geçen üç hafta içinde bölgede biri 14 biri 19 yaşlarında iki kişinin ölümüyle sonuçlanan dört silahlı saldırı sonucu verildiğini ileri sürdü. Belediye Başkanı Durkan, geçen hafta başında polisin bölgeye müdahalede bulunacağını açıklamıştı.

Protestocular, ırkçı grupların da tehditleriyle karşı karşıyaydı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız