birgün

5° PARÇALI BULUTLU

Seçim öncesi manidar zam

Hükümet, HSYK seçimleri öncesi hâkim ve savcılara bin 155 lira zam ve sicil affı getiren ‘rüşvet paketi’ni açtı. Karara birçok kesim tepki gösterirken Kılıçdaroğlu, ‘’Siyasal rüşvet’’ diye yorumladı

SİYASET 10.09.2014 08:59
Seçim öncesi manidar zam
Abone Ol google-news

AKP Hükümeti, 12 Ekim’de yapılacak HSYK seçimleri öncesinde hâkim ve savcıların uzun süredir beklediği maaş zammı ve sicil affını içeren rüşvet paketini hazırladı. Düzenleme ilk derece mahkemelerinde görev yapan hâkim ve savcılar ile Yargıtay ve Danıştay üyelerinin maaşlarında bin 155 lira tutarında seyyanen artış öngörüyor.
Yasa tasarısını bugün TBMM’ye sunacaklarını ekim ayında da TBMM’den geçirerek yasalaşmasını planladıklarını söyleyen Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, “Bu oran yüksek olanlara biraz az, maaşı düşük olanlara oran itibariyle daha yüksek yansıyacaktır. Mesleğe yeni başlayan hâkim ve savcılar şu anda 3 bin 986 lira maaş alıyorlar. Bunlar 5 bin 141 Türk Lirası maaşa çıkacaktır” dedi.


SİCİL AFFI DA GELDİ
Hhakim ve savcıların bazı disiplin cezaları için af, bazıları için yeniden inceleme olanağı da getirileceğini bildiren Bozdağ, idari yargı hakim ve savcılarının hukuk fakültelerine sınavsız girebilmelerine olanak sağlanacağını da belirterek, meslekte 5 yılını dolduranların bu düzenlemeden yararlanmasını öngördüklerini bildirdi.

YARSAV VE YARGIÇLAR SENDİKASI TEPKİLİ
“Hükümetin HSYK adayları” olarak isimlendirilen Yargıda Birlik Platformu’nun Başbakan Ahmet Davutoğlu ile görüşerek ilettikleri talepleri çerçevesinde hazırlanan tasarıya YARSAV ve Yargıçlar Sendikası’ndan sert tepki geldi. YARSAV Genel Başkanı Murat Arslan ve Yargıçlar Sendikası Genel Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu düzenlemeyi şu sözlerle değerlendirdi: “İktidarın yıllardır hatırlamak istemediği yargıç ve savcıların haklarını, seçim takvimi içinde ve de kısıtlı biçimde hatırlayarak gündeme taşıması, seçimleri etkilemeye yönelik ve yakışıksız bir davranıştır. İktidarın davranışları yargıda seçim rüşveti niteliğinde ortaya çıkan davranışlardır. Yargıç ve savcılar haklarını elbette alacaklardır, ancak bunların bu şekilde gündeme getirilmesi, anılan haklara erişim yol ve yöntemi kuşkusuz böyle olmamalıdır. Yasama olanakları, kamu gücü ve kaynakları seçim sürecini etkilemeye yönelik kullanılmamalıdır.”

***

HSYK seçimleri için Avrupa’dan heyet


Bu arada YARSAV’ın daveti üzerine, Avrupa Yargıçlar Birliği Başkanı Christophe Regnard ile Uluslararası Yargıçlar Birliği Yargının Sorunları Komitesi Başkanı Pol Van Iseghem, HSYK seçimlerine hükümet müdahalesi iddialarını yerinde incelemek üzere Ankara’ya geldi. Avrupalı yargıçlar edindikleri izlenimleri bugün bir basın toplantısı ile açıklayacak. Yargıçlar Sendikası Başkanı Eminağaoğlu, heyetin görüşmelerine başlaması ile Bozdağ’ın seçim rüşveti açıklamalarının aynı gün olmasını ilginç bir rastlantı olarak nitelendirdi.
 

***

‘Siyasal rüşvet’

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da HSYK seçimi öncesi gelen zammı eleştirdi. Kılıçdaroğlu “Eğer bir hâkim ve savcı iktidar kendisine maddi olanaklar sağladı diye iktidarın lehine karar verecekse, o gerçek anlamda hâkim ve savcı değildir. Bunun adı siyasal rüşvettir. Hâkim ve savcıların karar alırken bu tür sürecin içinde ezilmelerini kabul edemiyorum” dedi.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol