birgün

25° PARÇALI AZ BULUTLU

Seçim öncesi silahlar sustu

DÜNYA 19.05.2022 06:30
Seçim öncesi silahlar sustu
Abone Ol google-news

Dış Haberler

Kurulduğu günden bu yana sağcı iktidarlar tarafından yönetilen Kolombiya’da ilk kez bir sol ittifakın zaferi yakın. Kolombiyalılar, 29 Mayıs’ta sandık başına gitmeye hazırlanıyor. Seçime sayılı günler kala Marksist gerilla örgütü Ulusal Kurtuluş Ordusu (ELN) de tek taraflı ateşkes ilan etti. ELN, internet sitesinden yaptığı açıklamada, halkın barış içinde oylarını vermesi için 25 Mayıs-3 Haziran döneminde tek taraflı ateşkese uyacaklarını bildirdi. Kolombiya’nın kırsal bölgelerinde etkili olan ve 2 binden fazla mensubunun bulunduğu düşünülen ELN, Kasım 2016’da eski Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri’nin (FARC) devletle barış anlaşması imzalamasından sonra ülkedeki en etkin silahlı grup olma özelliğini taşıyor.

SOLUN ZAFERİ YAKIN

Marksist gerilla örgütü ELN, hangi adayın seçimi kazanacağıyla ilgilenmediklerini ancak seçim sonrası başkanlığı kim kazanırsa kazansın ulusal diyalog konusunda istekli olduklarını belirtti. Ülkede sol ittifak ön seçimlerde yakaladığı tarihi başarının ardından başkanlık seçiminde de Gustavo Petro ile zafere doğru ilerliyor. Seçim öncesi yapılan anket sonuçlarına göre de Tarihsel Pakt’ın adayı olan Petro’nun seçimi kazanması bekleniyor.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun