birgün

23° AÇIK

DÜNYA 01.08.2020 08:25

Seçimi erteletmek isteyen Trump geri adım attı

Trump’ın 3 Kasım seçimlerinin ertelenmesi önerisi kamuoyunda karşılık bulmadı. Seçimde şaibe yaşanacağını savunan Trump’ın önerisine Cumhuriyetçi senatörler bile karşı çıktı.

Seçimi erteletmek isteyen Trump geri adım attı

DIŞ HABERLER SERVİSİ

ABD Başkanı Donald Trump, Twitter’dan duyurduğu “seçimleri erteleme” önerisine destek bulamayınca geri adım atmayı tercih etti. 3 Kasım’da yapılacak seçimlerin posta yoluyla düzenlenmesini, “Demokratların hilesi” olarak yorumlayan Cumhuriyetçi senatörler dahi seçim erteleme önerisine destek vermedi. Trump da dün yaptığı açıklamada, “Ben seçim tarihinde değişiklik istiyor muyum? Hayır ama şaibeli bir seçim de görmek istemiyorum. Bu seçimler yapılırsa tarihteki en şaibeli seçim olacak” dedi.

Trump’ın destekçilerinden olan Güney Carolina Senatörü Lindsey Graham, “Herkes için uzaktan oylama sistemine ilişkin benim de endişelerim var ama seçimleri ertelememiz gerektiğini düşünmüyorum” açıklaması yaptı. Wyoming Senatörü John Barrasso da, “Seçim gününde gidip oyumuzu kullanacağız ve bu güvenli bir seçim olacak. Hayır, seçimleri ertelemeyeceğiz” dedi. Iowa Senatörü Chuck Grassley de “Biz hukukun üstünlüğüne dayanan bir ülkeyiz. Bu nedenle de kanun değişene kadar kimse seçim tarihini değiştiremez” diye konuştu.

***

NE OLMUŞTU?

ABD federal yasalarına göre, ülkedeki başkanlık seçimleri ve ara seçimler, seçim yılındaki kasım ayının ilk salı günü yapılıyor. Bu yıl da 3 Kasım’a denk gelen seçimlerin ertelenmesi için Kongre kararı gerekiyor. Ancak salgın nedeniyle seçimlerin posta yoluyla yapılması seçeneği tartışılıyor. Trump ise bu yolla yapılan seçimde şaibe yaşanacağını savunuyor. Halbuki, ulusal çapta yapılan seçim anketlerine göre Trump, Demokrat rakibi Joe Biden’ı yaklaşık 10 puan geriden takip ediyor. Bu nedenle seçimi erteleme seçeneğini gündeme getirdiği düşünülüyor.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız