Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) 'güvenlik' gerekçesiyle sosyal medya paylaşımlarına izin vermediği suç örgütü lideri Sedat Peker'in seçime yakın bir süreçte yeni açıklamalar yapacağı iddialarına avukatı Ersan Barkın yanıt verdi. Barkın, gazeteci İsmail Saymaz'ın gündeme getirdiği iddia ile ilgili bilgisinin olmadığını belirterek, "Ancak Sayın Saymaz’ın bugüne dek Sayın Peker hakkında ya da başka bir konuda yeterli inceleme ve bilgiye sahip olmadan bir değerlendirme yaptığını görmedim" dedi.

Sedat Peker'in seçim öncesi konuşmaya hazırlandığı iddiasıyla ilgili avukatından açıklama

Gazeteci İsmail Saymaz'ın, BAE'de video yayınlaması ve açıklama yapması engellenen suç örgütü lideri Sedat Peker'in seçime yakın bir süreçte konuşmaya hazırlandığı iddialarına ilişkin açıklama Peker'in avukatından geldi.

MedyaScope’tan Aytuğ Özçolak’a konuşan avukat Ersan Barkın, Peker'in BAE ile yaptığı anlaşmaya riayet ettiğini belirterek, "İsmail Saymaz’ın açıklamalarında bahsettiği konulara dair bir bilgim yok. Ancak Sayın Saymaz’ın bugüne dek Sayın Peker hakkında ya da başka bir konuda yeterli inceleme ve bilgiye sahip olmadan bir değerlendirme yaptığını görmedim" ifadelerine yer verdi.

"BİRAZ DAHA DİKKATLİ, TEMKİNLİ"

Barkın, Peker ile haftada birden fazla kez görüştüğünü belirterek, şu anki yaşantısına dair şunları söyledi:

“Neredeyse Birleşik Arap Emirlikleri’ne gittiğinden beri aynı ikametgâhta kaldığını biliyorum. Çünkü kendisiyle yaptığım görüşmeler aynı mekânda gerçekleşiyor. Sadece telefonla değil, çoğu zaman video konferans yoluyla görüşüyoruz. Kendisi, eşi ve çocukları Birleşik Arap Emirlikleri’ne gittiklerinden beri aynı yerde ikamet ediyorlar. Sosyal hayatlarının da Türkiye’deki gibi olduğunu söyleyebilirim. Burada da çok serbest sosyal hayatı olan bir aile değildi. Anladığım kadarıyla biraz daha dikkatli, temkinli, kendi güvenliklerini riske atmayacak şekilde yaşamlarını sürdürüyorlar.“

"BAE İLE ANLAŞMA YAZILI BİR ANLAŞMA DEĞİL"

Sedat Peker'in BAE ile nasıl bir anlaşma yaptığına ilişkin soruya yanıt veren Barkın, “BAE ile yaptığı centilmenlik anlaşmasına riayet ediyor. Riayet etmek durumunda. Bildiğim kadarıyla bu yazılı bir anlaşma değil. Ancak geçen sene, siyasi sonuçları olacağı sebebiyle paylaşımlarda bulunmaması hususunda talepte, ricada bulunuldu. Kendisi de mevcut durumu itibarıyla buna uygun davrandı. Bu talebin temel gerekçesi kendi can güvenliğinin korunması ile ilgili. Kasım ayından beri de paylaşımda bulunmuyor. Ancak anlaşmanın içeriği hakkında hukuki bir bilgim yok. Bu konuda sahip olduğumuz bilgiler kendisinin açıkladıkları" şeklinde konuştu.

TÜRKİYE'YE İADE EDİLİR Mİ?

Barkın, Peker’in iadesi için şu an hukuki bir sebep bulunmadığını ancak konunun siyasi boyutunun da olduğunu belirtti.

"İade konusu tamamen siyasi bir durum" diyen Barkın şöyle devam etti:

"Hukuki olarak vereceğimiz cevap şu: ‘Birincisi, kırmızı bülten talebi var ve bu talep nihayete ermedi. İkincisi BAE ve Türkiye arasında bir iade anlaşması yok. Üçüncüsü BAE herhangi bir uluslararası iade anlaşmasının tarafı değil.’ Ancak tabii iade anlaşması olmasa da pekâlâ iade edebilir. Çokça örneği var. Bu Türkiye devletiyle BAE arasındaki siyasi ilişkiye bağlı. Bir de tabii ki Türkiye’de yargılandığı davaların niteliklerinin ne ölçüde iadeye gerekçe oluşturduğu önemli. Arapların bunu da göz önünde bulunduracağı kanaatindeyim, sonuçta orası bir kabile devleti değil.“

Barkın, Sedat Peker’in bir planının olup olmadığıyla ilgili olarak da şunları söyledi:

“Kişisel fikirleri, planları hakkında bir fikrim yok çünkü kendisinin ilişki biçimi bu benimle. Yani avukatlık sınırını benim koruduğum kadar o da koruyor. Dolayısıyla hukuki süreçlere katkı sağlamayacağı sürece benimle herhangi bir bilgi paylaşmaz.”