birgün

0° PARÇALI AZ BULUTLU

MEDYA 26.05.2021 10:21

Sedat Peker krizi dış basında: ‘Mafya liderinin iddiaları hükümeti sarstı’

Dış basın, suç örgütü lideri Sedar Peker’in videolarının yarattığı krizi ele almaya devam ediyor. İngiltere’de yayımlanan Guardian ve ABD’de yayımlanan Washington Post gazeteleri de konuya değindi.

Sedat Peker krizi dış basında: ‘Mafya liderinin iddiaları hükümeti sarstı’

DIŞ HABERLER SERVİSİ

Suç örgütü lideri Sedat Peker'in Youtube üzerinden yayımladığı videolar dünya basınında geniş bir şekilde yer bulmaya devam ediyor.

Guardian'dan Bethan McKernan konuyla ilgili haberinde, Müslüman dünyasında saray entrikaları ve yeraltı dünyasının hikayeleriyle dolu dizilerin popüler olduğunu belirtmesinin ardından, Peker'in videolarını kastederek "Ancak bu yılın sürpriz hiti kurgu değil" diye yazdı.

Haberde videoların, Pazartesi günü kaldırılıncaya kadar, IMBb'de dünyanın en çok rating alan televizyon şovu olduğu bilgisine de yer verildi.

Guardian'da yer alan haberde, ekonomik sıkıntılar ve pandemi yönetimine yönelik eleştiriler nedeniyle anketlerde gerileyen Erdoğan için Peker'in videolarının "yıkıcı" etkisi olduğu ifade edildi.

Haberde Peker'in iddialarının, "Türkler'in müesses nizamla organize suç örgütleri arasındaki ilişkinin öteden beri süre gelmenin yanında, son yıllarda serpildiği konusundaki şüphelerini" destekler nitelikte olduğu belirtildi.

“Mafya liderinin iddiaları, düzen ile suç örgütleri arasındaki ilişkinin sadece devam etmekle kalmayıp son yıllarda geliştiğine dair şüpheleri güçlendirdiği için bu kadar etkili oldu” denilen haberde, “Türkiye'nin siyasi ittifakları 2016 darbe girişiminin ardından değişime uğradı: Erdoğan'ın koalisyon içinde olduğu aşırı sağcı Milliyetçi Hareket partisi (MHP), suçlularla belgelenmiş bağlantılara sahip” ifadeleri kullanılıyor.

WASHİNGTON POST DA YAZDI

ABD’de New York Times'ın ardından Washington Post da Peker'in iddialarının ele alındığı bir analiz yayımladı. Kareem Fahim imzalı makalede, “Bir mafya babasının online itirafları Erdoğan'ın hükümetini sarsıyor. Türkiye donakaldı” başlığı kullanıldı.

Makalede, "Peker'in iddialarını bu kadar zarar verici hale getiren şeylerden biri, güçlü isimler adına suç eylemleri gerçekleştirmekte kendisinin de oynadığını söylediği role dair itirafları" denildi; "Peker'in sebepleri ne olursa olsun, hükümetin suçlamalarından kaçınması giderek zorlaşıyor" ifadeleri kullanıldı.

"İddialar, popülaritesi ekonomik gerileme ve korona virüsü pandemisinin ortasında azalan cumhurbaşkanının sıkıntılarını katlamış durumda" diyen Washington Post, "Bu kriz bitmekten uzak görünüyor: Yedi video yayınlamış olan Peker, beş tane daha paylaşacağını söylüyor" diye yazdı.