Suç örgütü lideri Sedat Peker ile AKP'li vekil Zehra Taşkesenlioğlu’nun eski eşi Ünsal Ban’ın yargılanacağı davanın ilk duruşmasının tarihi belli oldu. Mahkeme, Yargıtay Savcısı Fuat Uslu’yu duruşmada tanık olarak dinleyecek.

Sedat Peker ve Ünsal Ban davasında gelişme: Yargıtay savcısı tanık olarak dinlenecek

Suç örgütü lideri Sedat Peker ile AKP Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu’nun eski eşi Ünsal Ban’ın yargılanacağı davanın ilk duruşması 13 Şubat’ta görülecek.

halktv.com.tr’den Seyhan Avşar’ın haberine göre; Mahkeme, Yargıtay savcısı Fuat Uslu’yu duruşmada tanık olarak dinleyecek.

Sedat Peker'in yaptığı 'rüşvet' paylaşımlarının ardından boşanma aşamasında olduğu AKP Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu'nun şikayetiyle "kişisel verileri organize suç örgütü lideri ile paylaşma", "tehdit" ve "şantaj" suçlamalarıyla ağustos ayında gözaltına alınıp tutuklanan Ünsal Ban, Taşkesenlioğlu'nun elinde bıçakla kendisini tehdit ettiği videoyu sosyal medyada yayınlanmadan 10 gün önce Yargıtay Savcısı Fuat Uslu ile paylaştığını söyledi.

Ban'ın ifadesinde "Paylaşmamın sebebi eşim ve abisi tarafından ölümle tehdit ediliyor olmamdır. Eğer başıma bir şey gelirse savcı olduğu için gerekli yargı mercilerine vermesini söyledim. Görüntüyü WhatsApp uygulaması üzerinden gönderdim” demesi üzerine mahkeme, söz konusu iddiaları sormak için yargıtay savcısı Fuat Uslu’nun tanık sıfatıyla dinlenmesine karar verdi.

Mahkeme Uslu’nun dinlenmesi için yazı yazdı.

***

NE OLMUŞTU?

Suç örgütü lideri Sedat Peker, eski Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu ve kardeşi AKP Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu’nun Marka Yatırım Holding’in sahibi Mine Tozlu Sineren’den sermaye artırımı için 12 milyon TL rüşvet istediğini iddia etmişti. Mine Tozlu Sineren’in ödemeyi reddettiğini belirten Peker, daha sonra Cumhurbaşkanı Danışmanı Serkan Taranoğlu’nun Sineren’e ulaşarak söz konusu danışmanlık şirketinde bir araya geldiklerini belirtmişti. Sineren ise söz konusu iddiaları doğrulamıştı.

Peker iddialarının devamında, Taşkesenlioğlu’nun eşi olan Ünsal Ban’ın çektiğini belirttiği bir videoyu da paylaşmıştı. Videoda Zehra Taşkesenlioğlu'nun elinde bıçakla "İkiniz para kazanacaksınız diye beni yakıyorsunuz" diye bağırdığı görülüyordu. Videonun paylaşılmasının ardından Ban, Peker'in iddialarını kabul etmiş ancak videoyu kendisinin göndermediğini söylemişti.

Peker ise, "Ünsal Ban’la ben telefonla birkaç kez görüştüm. O da öldürüleceğini düşünüyor. Hatta eşi olan AK Parti'nin Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu'nun evde otururlarken kendisine bıçakla saldırarak kısmen yaraladığı olaydan sonraki gizlice çekmiş olduğu görüntüleri bana yolladı" ifadelerini kullanmıştı.

Öte yandan Ağustos 2022'de AKP'li Zehra Taşkesenlioğlu’nun eşi Ünsal Ban’a boşanma davası açtığı ve 70 milyon lira (2,5 milyon dolar) tazminat istediği ortaya çıkmıştı. Ayrıca çiftin yaklaşık 5 milyon euro'ya Malta bandıralı bir tekne kiraladıkları da ortaya çıkmıştı. Tüm bu gelişmeler yaşanırken Zehra Taşkesenlioğlu, boşanma aşamasındaki eşi Ünsal Ban’dan ve Sedat Peker’den şikayetçi olmuştu. Bunun üzerine Ban, Muğla'nın Milas ilçesinde boşanma aşamasındaki eşi Zehra Taşkesenlioğlu'na ait kişisel verileri organize suç örgütü lideri ile paylaşma, tehdit ve şantaj suçlamalarıyla gözaltına alınıp tutuklanmıştı.