birgün

20° AÇIK

Sedef Kabaş’ı tutuklatan savcı yönetmeliğe aykırı şekilde İstanbul’a atanmış

Gazeteci Sedef Kabaş'ı tutuklatan savcının mesleğinde henüz 1 yılı doldurmadığı, 6 gün içerisinde Osmaniye'den İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na yönetmeliklere aykırı şekilde atandığı ortaya çıktı.

GÜNCEL 24.01.2022 19:28
Sedef Kabaş’ı tutuklatan savcı yönetmeliğe aykırı şekilde İstanbul’a atanmış
Abone Ol google-news

Katıldığı televizyon programında kullandığı sözler gerekçe gösterilerek “Cumhurbaşkanına hakaret” iddiasıyla tutuklanan gazeteci Sedef Kabaş’ı tutuklatan savcı T.K.U.’nun Hâkimler Ve Cumhuriyet Savcıları Hakkında Uygulanacak Atama Ve Nakil Yönetmeliği’ne aykırı şekilde 6 gün içinde Osmaniye’den İstanbul’a atandığı ortaya çıktı.

Cumhuriyet’ten Furkan Karabay'ın haberine göre, Kabaş’ı geceyarısı gözaltına aldıran savcı T.K.U ile ilgili dikkat çeken bilgilere ulaşıldı.

6 GÜN İÇİNDE İSTANBUL'A ATANMIŞ

Kabaş hakkında soruşturmayı başlatan, gözaltı kararı çıkaran ve ifadesini aldırıp tutuklamaya sevk eden savcı T.K.U., 2018 yılında hukuk fakültesinden mezun oldu. 2018-2019 yılları arasında avukatlık stajı yapan T.K.U., ardından hakimlik savcılık sınavına girdi. T.K.U. daha sonra savcılık stajına başladı. Stajını bitiren T.K.U., Hakimler ve Savcılar Kurulu’nun (HSK) 30 Eylül 2021 kararı ile Osmaniye’ye atandı. Ardından HSK, 6 Ekim 2021 tarihinde Adli Yargı Kararnamesi’ni açıkladı. Kararnamede, T.K.U.’nun İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na atandığı görüldü. Yani T.K.U. 6 gün içerisinde Osmaniye’den İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na atandı.

'İKTİDARDAKİ GÜCÜ RAHATSIZ ETMEYECEK KARARLARA İMZA ATIYORLAR'

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan eski Yargıçlar ve Savcılar Birliği (YARSAV) Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu, benzer atamaların 15 Temmuz darbe girişiminden sonra arttığına dikkat çekti. Eminağaoğlu, "Yargıç ve savcılarla ilgili adaylık aşamasından başlayarak mesleğe alım ve atama sistemi yargı bağımsızlığına uygun düzenlenecek yerde, aksine özellikle 15 Temmuz sonrasında tamamen iktidardaki gücün etkisine sokuldu. Atama sistemindeki ölçütler kaldırıldı" dedi.

Eminağaoğlu açıklamasının devamında, deneyimsiz yargıç ve savcıların büyük merkezlerde çalıştırılmasının arkasında iktidarın yargıyı etkisi altına alma politkasının bir parçası olduğunu ifade etti. Eminağaoğlu, "Büyük yerleşim yerlerine görevinin başında atanan bir yargıç ve savcı, hem mesleki bilgi, birikim ve deneyim yoksunluğundan, hem mesleki beklentileri nedeniyle kendi hakkında olumsuz bir işlemle karşılaşmamak için, çoğrafi güvencesi de olmayınca, iktidardaki gücü rahatsız etmeyecek kararlara imza atmaktadır" diye belirtti.

ATAMA YÖNETMELİĞİ NE DİYOR?

'Hâkimler Ve Cumhuriyet Savcıları Hakkında Uygulanacak Atama Ve Nakil Yönetmeliği'ne bakıldığında Osmaniye 2. bölgede yer alıyor. Yani 2.bölgeye atanan cumhuriyet savcısının 2.bölgede 5 yıl görev süresini doldurması gerekiyor. Ayrıca Atama Esasları'nda yer alan 4. maddede, "Bu Yönetmelikteki istisnalar dışında en az hizmet süresini doldurmayan hâkim ve Cumhuriyet savcıları atanmalarını istemeyecekleri gibi; re’sen de atanamazlar" ifadeleri yer alıyor. 5. maddede ise "Birinci sınıfa ayrılmamış olanlar, bu yönetmelikte gösterilen istisnalar dışında birinci bölgeye atanamazlar" deniyor.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol