Sayıştay, yap- kirala - devret modeli ile yaptırılan ve hasta garantisi verilen şehir hastanelerindeki tıbbi cihazların yetersiz olduğunu tespit etti. Şehir hastanesini işleten şirketin temin etmesi gereken cihazların ise kapatılan hastanelerden taşındığını belirlendi. Sayıştay denetçileri, hastanelerde yaptığı denetimlerde ise tıbbi cihazları bulamadı.

Şehir hastanelerindeki tıbbi cihazlar kayıp!

İSMAİL ARI

Sayıştay’ın Sağlık Bakanlığı 2020 Yılı Denetim Raporu’nda, yap- kirala - devret modeli ile yaptırılan ve hasta garantisi verilen şehir hastanelerine ilişkin çarpıcı tespitlere yer verildi. Raporda, şehir hastanelerini işleten şirketler tarafından tedarik edilen tıbbi ekipmanların yetersiz kaldığı ve kapatılan hastanelerden tıbbi ekipmanların şehir hastanelerine taşındığı belirtildi.

Raporda, “Tıbbi cihaz sayılarının açılan Şehir Hastanelerinin sağlık hizmet sunumuna ilişkin ihtiyaçları için yeterli olmadığı ve kapatılan hastanelerden tıbbi ekipman getirildiği tespit edilmiştir. Sözleşme kapsamında tıbbi ekipmanların temini görevli şirketin sorumluluğundadır” denildi.

CİHAZLAR BULUNAMADI

Sayıştay denetçileri, bazı şehir hastanelerindeki tıbbi ekipmanların sağlık hizmet sunumuna uygun nitelikte olmamasına rağmen bu ekipmanlarının kabulünün yapıldığını da tespit etti. Denetçiler, Sağlık Bakanlığı ile şehir hastanelerini işleten şirketlerle yapılan sözleşmelerde belirtilen tıbbi cihazların, yerinde yapılan denetimlerle sağlık tesisinde bulunamadığı da rapora ekledi.

BAKANLIK KİRA DA ALMAMIŞ

Öte yandan Sayıştay Raporu’nda “Bazı şehir hastanelerinde, uygulama projelerinde ticari alan olarak gösterilmeyen alanlarda görevli şirket tarafından ticari faaliyet yapıldığı, Mersin Şehir Hastanesi’nde ticari faaliyetlere ilişkin firma tarafından İdare’ye ödeme yapılmadığı ve ticari alanların iklimlendirme bedellerinin İdare tarafından ödendiği tespit edilmiştir” denildi.

Sayıştay denetçileri, Mersin Şehir Hastanesi işleten şirketin bin metrekarelik ticari alanı işlettiği ancak Sağlık Bakanlığı’na kira ödemediğini de tespit etti. Konya Şehir Hastanesi’nde ise projesinde Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış mimari uygulama projesi bulunmamasına hasta kabulüne başlandığı belirlendi.