birgün

1° PARÇALI BULUTLU

Şehir Plancıları Odası dava açtı, bir talan projesi daha iptal edildi

ŞPO Ankara Şubesi’nin açtığı dava sonucunda Ankara’nın Nallıhan İlçesine yapılması planlanan Çayırhan-B Termik Santralı’nın imar planları iptal edildi. Odadan yapılan açıklamada, “Bir talan projesi daha iptal edildi” dendi.

ÇEVRE 14.12.2020 15:43
Şehir Plancıları Odası dava açtı, bir talan projesi daha iptal edildi
Abone Ol google-news

HABER MERKEZİ

TMMOB Şehir Plancıları Odası (ŞPO) Ankara Şubesi, açtıkları dava sonucunda Ankara’nın Nallıhan İlçesine yapılması planlanan Çayırhan-B Termik Santralı’nın imar planlarının iptal edildiğini açıkladı.

“Bir Talan Projesi Daha İptal Edildi: Çayırhan-B Termik Santrali İmar Planları Kamu Yararına Aykırıdır!” başlığıyla yapılan açıklamada, “Nallıhan İlçesi, Uluköy ve Karaköy Mahalleleri sınırları içerisinde kalan ve yaklaşık 740 hektar büyüklüğündeki Çayırhan-II Linyit Sahasındaki kömürün değerlendirilmesi amacıyla kurulması planlanan Çayırhan-B Termik Santralı'na ilişkin imar planlarına karşı sürdürdüğümüz hukuki mücadeleyi kazandık” ifadeleri yer aldı.

HALK SAĞLIĞINI GÖZ ARDI EDİLDİ

“Halk sağlığını göz ardı edenler, sermayenin çıkarı doğrultusunda hareket ederek rant potansiyeli gördükleri hiçbir fırsatı kaçırmayanlar, Nallıhan İlçesi, Uluköy ve Karaköy Mahalleleri sınırları içerisinde termik santral kurma girişiminde bulunmuşlardır” denilen açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Odamız tarafından, söz konusu alanda termik santral yapılmasının alanın mevcut dokusunu bozacağı, yakın çevresinde ve uzun vadede kent bütününde geri dönüşü olmayan tahribatlara sebep olacağı ve kamu yararına aykırı olduğu gerekçeleriyle dava açılmış ve planın iptali istenmiştir. Keşif ve bilirkişi incelemesi sonrasında düzenlenen bilirkişi raporlarında dava gerekçelerimize benzer biçimde; dava konusu imar planların mevzuata ve kamu yararına uygun olmadığı şeklinde görüş bildirilmiştir.

KAMU YARARINA VE ŞEHİRCİLİK İLKELERİNE AYKIRI

Mahkeme tarafından, Çayırhan-II Linyit Sahasındaki kömürün değerlendirilmesi amacıyla kurulması planlanan Çayırhan-B Termik Santralı`na ilişkin 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı’nın şehircilik ilkeleri, kamu yararı, planlama esasları ve dolayısıyla hukuka aykırı olduğu sonucuna ulaşılmış ve dava konusu işlemlerin iptaline karar verilmiştir.”

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol