birgün

6° AZ BULUTLU

BİRGÜN EGE 18.10.2021 21:15

Şehir Plancıları Odası’ndan Zorlu Projesi için çağrı

Kamuoyunun tepkisi üzerine  iptal edilen ‘Zorlu Projesi’ ilgili açıklamada bulunan Şehir Plancıları Odası, proje ile ilgili son çıkan imar planlarında meslek odalarının ve vatandaşların itirazlarının dikkate alınmadığını belirtti.

Şehir Plancıları Odası’ndan Zorlu Projesi için çağrı

BİRGÜN EGE

Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi, İzmir’de uzun süre gündemde kalan ‘Zorlu Konak Projesi’ hakkında bir açıklama yaptı. Açıklamada Konak Belediyesi tarafından plan değişikliği ile binanın yüksekliğinin 135 metre olarak belirlendiği, ancak İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi tarafından yapılan onay değişikliğinde binanın uzunluğunun 84 metre olarak belirlendiği dile getirildi.

Bu karara tepki gösterilmesi gerektiği belirtilen açıklamada, 26 Ekim tarihine kadar itiraz edilebileceği duyurulurken örnek itiraz dilekçesi paylaşıldı.

Oda tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “İzmir halkının tepkisi ile ‘geri çekilen’ projenin yeniden gündeme gelmesi açıkça meslek odaları ve İzmir’de yaşayan yurttaşların hassasiyetlerinin dikkate alınmadığı anlamına gelmektedir. Çevre plan kararlarıyla uyumsuz ve yaratacağı ek yük nedeniyle oluşacak kamu zararını engellemek amacıyla 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı Değişikliğine ilişkin görüş ve itirazlarınızı 26 Ekim 2021 tarihine kadar Konak Belediyesi Başkanlığına iletebilirsiniz.”