birgün

24° AZ BULUTLU

Şehir Tiyatroları'nda açığa alınan 6 tiyatrocuya destek

GÜNCEL 03.08.2016 14:34
Şehir Tiyatroları'nda açığa alınan 6 tiyatrocuya destek
Abone Ol google-news

Şehir Tiyatroları oyuncuları Sevinç Erbulak, Mahberi Mertoğlu, İrem Arslan ve Arda Aydın ile Yönetmen Ragıp Yavuz ve Kemal Kocatürk açığa alındı. Meslektaşları dayanışma mesajlarını #MeslektaşımaDokunma etiketiyle paylaşıyor.

Şehir Tiyatroları oyuncuları Sevinç Erbulak, Mahperi Mertoğlu, İrem Arslan ve Arda Aydın ile Yönetmen Ragıp Yavuz ve Kemal Kocatürk açığa alındı.

Bianet'te yer alan habere göre, Ragıp Yavuz sosyal medyadan yaptığı paylaşımında “1 Ağustos tarihinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Müdürü’nün yaptığı tebliğle OHAL yasaları çerçevesinde haklarında soruşturma başlatılarak açığa alındıklarını belirtti. Kemal Kocatürk, soruşturmanın sürdüğünü, sözlü iletilen gerekçenin “son derece komik” olduğunu belirtti.

Sevinç Erbulak da dayanışma mesajlarına teşekkür ettiği paylaşımında“Yeniden sahnede olacağımız, işimizi yapacağımız günler mutlaka gelecek. En kısa sürede bu yanlışın düzeltilmesini diliyorum” dedi.

Sinema örgütleri, oyuncular ve izleyicileri çok sayıda destek mesajı yayınladı.

Ragıp Yavuz: Hiçbir soruşturma cemaat bulgusuna rastlayamaz

DOSTLARIM... MESLEKTAŞLARIM...

"1 Ağustos 2016 tarihinde İ.B.B. Şehir Tiyatroları Müdürü tarafından yapılan bir tebliğle ve OHAL yasaları çerçevesinde, 6 meslektaşımla birlikte hakkımda soruşturma başlatılmış ve açığa alınmış bulunuyorum!

"FETÖ'cü darbe çomarlarıyla bir ilişkim olup olmadığını araştırmaya kalkışanlar bilmelidir ki, ben 12 Eylül’de, faşist Evren cuntasının sıkıyönetim mahkemelerinde yargılandım!

"Aynı bugün yapılmaya çalışıldığı gibi, 1980 faşist cuntası tarafından 1402 sayılı Sıkıyönetim Yasası ile Şehir Tiyatrolarından ihraç edildim.

"Özlük hakları 36 yıldır hala iade edilmeyen Türkiye'deki tek sanatçıyım ve hayatımın 13 yılı sürgünde geçti... Faşizmle mücadelenin rehberliğinde ve onurla sahnede geçirdiğim 42 yılın ardından açılacak hiçbir soruşturma, 'cemaat' ya da 'darbe' bulgusuna rastlayamaz ve beni itibarsızlaştırmaz!!

"Çünkü sosyalistleri "kandırmak” zordur!

"Saygı ve dostlukla... RAGIP YAVUZ"

Sevinç Erbulak: Sanat korkakların işi değildir

"Ne yazacağımı bilemiyorum.

"Hiç anlamadığım bir süreçten geçiyorum-z-.

"Sahne üzerinde, birlikte dünyanın en güzel mesleğini paylaşmaktan her zaman gurur duyduğum altı meslektaşımla beraber, çeyrek asırdır emek verdiğim tiyatromdan uzaklaştırıldım. Açığa alındık.

"Yazıp yazmamayı çok düşündüm ama aldığım bunca destek mesajı ve güzel dileğe kayıtsız kalamayacağımı anladım.

"Bizim adımız eski Yunan'dan beri 'oyuncu'. Bildiğimiz, yaptığımız tek iş bu, oyunculuk.

"Ve benim ustalarımdan öğrendiğim bir şey var, gerçek her zaman bir tanedir ve bir gün mutlaka ortaya çıkar.

"Yeniden sahnede olacağımız, işimizi yapacağımız günler mutlaka gelecek. En kısa sürede bu yanlışın düzeltilmesini diliyorum.

"Hayat muhteşem olmadığı için sanat var' Ve sanat, korkakların işi değildir. Ömrünüz yettikçe, korktuğunuz şeye dönüşmeyin. İyi ki varsınız."

Kemal Kocatürk: Umarız cadı avı süreci kazasız belasız son bulur

"Ha bu arada 6 sanatçı dostumla birlikte İ.B.Şehir Tiyatrolarındaki görevimizden dün itibariyle açığa alındık. Soruşturma sürüyor. Gerekçe şimdilik sözlü iletildi ama son derece komik

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol