birgün

7° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 31.12.2019 06:00

Şekerde üretim durma noktasında

Şekerde üretim durma noktasında

Mustafa Mert Bildircin

Muhalefetin tüm tepkilerine karşın özelleştirilen şeker fabrikalarından geride kalan enkaz, Sayıştay’ın denetim raporu ile bir kez daha gözler önüne serildi. Türkiye Şeker Fabrikaları’na bağlı Afyon, Turhal ve Erzincan şeker fabrikalarının özelleştirilmelerinin ardından bu fabrikalarla bağlantılı faaliyet gösteren makine fabrikalarında üretim durma noktasına geldi.

Sayıştay’ın Türkiye Şeker Fabrikaları hesaplarında yaptığı inceleme, şeker fabrikalarının özelleştirilmesinin ardından yaşanan sorunları ortaya koydu. Sayıştay denetçileri, özelleştirilen Afyon, Turhal ve Erzincan şeker fabrikalarına bağlı makine fabrikalarındaki üretimin de durma noktasına geldiğini belirledi.
Türkiye Şeker Fabrikaları’na bağlı Afyon, Turhal ve Erzincan’daki şeker fabrikaları 14 Şubat 2018 tarihinde özelleştirildi. Özelleştirilme sürecine makine fabrikaları dahil edilmedi. Özelleştirmenin ardından şeker fabrikalarını teslim alan firmalar, makine fabrikalarından bağımsız üretim yapınca, sorunlar baş gösterdi.
Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş, makine fabrikalarının atıl bırakılması üzerine 8 Ekim 2018’de üç makine fabrikasını, “Bağımsız Müdürlük” haline getirdi. Sayıştay denetçilerinin fabrikalarda yaptığı incelemelerin ardından denetim raporuna, “Afyon, Turhal ve Erzincan makine fabrikalarının gerek iş hacmi, gerekse personel yönünden içinde bulundukları durum fabrika niteliklerini kaybettiklerini göstermektedir” notu düşüldü. Afyon Makine Fabrikası’nda çoğu güvenlikçi olmak üzere 24 memur, 26 işçi, Erzincan Makine Fabrikasında 14 memur, 30 işçi, Turhal Makine Fabrikası’nda ise 13 memur, 29 işçi çalıştırıldığı da rapora kaydedildi.

Sayıştay, atıl makine fabrikalarının, daha önce bağlantılı olarak çalıştıkları şeker fabrikalarından bağımsız olarak çalışabilmesi için, şirketin yaptığı bir çalışmaya göre yaklaşık 9 milyon TL yatırım gerektiğini ifade etti. Şirketin içinde bulunduğu ekonomik dar boğaz nedeniyle öngörülen yatırımları yapabilme olanağına sahip olmadığı belirtilerek, “Makine fabrikalarının ekonomiye kazandırılması için özel sektöre satılması konusunda ilgili merciler nezdinde girişimlerde bulunulması gerekli görülmektedir” denildi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız