birgün

24° AZ BULUTLU

EKONOMİ 21.02.2020 11:27

Şekeri bitiren AKP Sudan'da ananas yetiştirecek!

CHP’li Mahmut Tanal’ın Türkiye’nin Sudan’da tarımsal faaliyetlere başlamasıyla ilgili önergesini yanıtlayan Bakan Bekir Pakdemirli, Türkiye’de üretilmeyen veya üretimi yetersiz kalan tarımsal ürünlerle ekonomiye katkı sağlanmasının hedeflendiğini söyledi. Pakdemirli'ye tepki gösteren Tanal, “Atatürk’ün mirası şeker pancarını bitme noktasına getirenler, Sudan’da ananas yetiştirecek” dedi

Şekeri bitiren AKP Sudan'da ananas yetiştirecek!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Avukat Mahmut Tanal’ın Türkiye’nin Sudan’da tarımsal faaliyetlere başlamasıyla ilgili soru önergesini cevaplandıran Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Ülkemizde üretilmeyen veya üretimi yetersiz kalan tarımsal hammaddelerin Sudan ve benzeri ülkelerden karşılanarak ülkemizde mamul maddeye dönüştürülüp ihraç edilmesiyle Türkiye’nin ekonomisine katma değer kazandırılmasının, Türkiye ve Sudan’da büyük ölçekte istihdam alanlarının oluşturulmasının hedeflendiğini” belirtti.

Bu kapsamda Bakanlığın ilgili kuruluşu olan TİGEM’in (Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü) Sudan’daki faaliyetlerini “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Sudan Cumhuriyeti Hükümeti Arasında İkili Tarımsal İşbirliği ve Ortaklığına İlişkin Anlaşma” kapsamında gerçekleştirdiğini aktaran Pakdemirli, “Anlaşma kapsamında arazi satın alınması söz konusu olmayıp, Eylül 2018 yılında kurulan ortak şirket marifetiyle, Sudan’da 12.500 hektar arazide örnek çiftlik olarak tarımsal faaliyetler yapılacak olup, süresi 99 yıldır. Şirketin yüzde 80’i TİGEM, yüzde 20’si Sudan Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’na aittir. Halen söz konusu araziler ve örnek çiftlik için herhangi bir yatırım harcaması gerçekleşmemiştir” dedi.

sekeri-bitiren-akp-sudan-da-ananas-yetistirecek-691184-1.

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal

"AKP İKTİDARINDA ÇİFTÇİ PERİŞAN OLDU"

CHP’li Mahmut Tanal, Türkiye’de verimli tarım arazilerinin yok olmasına seyirci kalan AKP iktidarının 3 bin kilometre uzaklıktaki Sudan’da çiftçilik yapmaya heveslenmesinin kabul edilemez olduğunu söyledi.

Tanal, “17 yıllık AKP iktidarında çiftçi perişan oldu. Mağduriyetini dile getiren çiftçiye ‘Ananı da al git’ dediler. Para kazanamayan çiftçi topraklarını terk etti. Üreticiyken tüketiciye dönüştü. Milli tarımı kalkındırmak yerine Sudan’da çiftçilik yapılacak. Resmen akıl tutulması! Nerede kaldı sizin yerli ve milliliğiniz? Atatürk’ün mirası şeker pancarını bitme noktasına getirenler, Sudan’da ananas yetiştirecek” ifadelerini kullandı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız