birgün

6° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 24.12.2020 01:06

Selahattin Demirtaş'ın avukatları tahliye talebinde bulundu

AİHM'in 'Derhal tahliye edilmeli' kararının ardından Selahattin Demirtaş hakkında avukatları tahliye talebinde bulunduklarını bildirdi.

Selahattin Demirtaş'ın avukatları tahliye talebinde bulundu

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) verdiği ‘derhal tahliye’ kararının ardından avukatları tahliye talebinde bulundu.

Twitter üzerinden paylaşım yapan Demirtaş'ın avukatı Mahsuni Karaman, ''AİHM Büyük Daire kararının kesin ve bağlayıcı olduğu vurgusu ile Sn. Demirtaş’ın tahliye edilmesi ve soruşturma dosyasında takipsizlik kararı verilmesi talebinde bulunulmuştur'' dedi.

selahattin-demirtas-in-avukatlari-tahliye-talebinde-bulundu-820480-1.

NE OLMUŞTU?

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Selahattin Demirtaş hakkında nihai kararını vererek siyasetçinin derhal serbest bırakılması yönünde çağrı yapmıştı.

AİHM ayrıca Türkiye’nin 3 bin 500 avro maddi, 25 bin avro manevi tazminat ve 31 bin 900 avro masraf ödemesi yapmasına karar vermişti.

Karara ilişkin Selahattin Demirtaş, "Türkiye'de hukuk ve adalet sisteminin bizzat Hükümet eliyle çökertildiğinin tescilidir" demişti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol