birgün

11° AÇIK

Selçuk Üniversitesi, hekimlik yeminindeki 'cinsel kimlik ve yönelim' ifadelerini çıkarttı; kürtaj karşıtlığı iması yaptı

Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi, mezunlarına okuttuğu hekimlik yemininden 'cinsel kimlik, cinsel yönelim ayırt edilmemesi gerektiğine' yönelik maddeyi çıkarttı. 'İnsan hayatına ana rahmine düştüğü andan itibaren saygı duyulması gerektiği' maddesinin yer aldığı yeminde kürtaj karşıtlığı iması da yapıldı.

GÜNCEL 29.06.2022 17:06
Selçuk Üniversitesi, hekimlik yeminindeki 'cinsel kimlik ve yönelim' ifadelerini çıkarttı; kürtaj karşıtlığı iması yaptı
Abone Ol google-news

Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi'nin mezunlarına okuttuğu hekimlik adı ile Dünya Tabipler Birliği'nin hekimlik andı arasındaki farklılıklar dikkat çekti.

T24'ün haberine göre, üniversitenin okuttuğu hekimlik yemininden 'cinsel kimlik, cinsel yönelim ayırt edilmemesi gerektiğine' yönelik madde çıkartıldı. 'İnsan hayatına ana rahmine düştüğü andan itibaren saygı duyulması gerektiği' maddesiyle ise kürtaj karşıtlığı iması yapıldı.

Selçuk Üniversitesi Dünya Tabipler Birliği'nin hekimlik andında yer alan "Görevimle hastam arasına; yaş, hastalık ya da engellilik, inanç, etnik köken, cinsiyet, milliyet, politik düşünce, irk, cinsel yönelim, toplumsal konum ya da başka herhangi bir özelliğin girmesine izin vermeyeceğime..." ifadelerini "Din, milliyet, ırk ve görüş farklılıklarının mesleğimle hastam arasına girmesine izin vermeyeceğim" olarak değiştirdi.

Ayrıca, "Meslektaşlarımı kardeş olarak göreceğim" kısmı eklendi.

Selçuk Üniversitesi'nin andı şöyle:

"Hekimlik mesleği üyeleri arasında katıldığım şu anda, kendimi insanlığın hizmetine adayacağıma söz veriyorum. Hocalarıma karşı duyduğum ve gösterdiğim saygıyı hayatım boyunca koruyacağım. Meslektaşlarımı kardeş olarak görerek, ilişkilerimde deontolojik kurallara bağlı kalacağım.

San'atimi vicdani ölçüler içerisinde ve ağırbaşlılıkla yapacağım. Hekimlik mesleğinin geleneklerini ve şerefini titizlikle yaşatacağım. Hastamın sağlığı baş kaygım olacaktır. Hastalarımın sırlarını muhafaza edeceğim.

Din, milliyet, ırk ve görüş farklılıklarının mesleğimle hastam arasına girmesine izin vermeyeceğim.

İnsan hayatına, ana rahmine düştüğü andan itibaren kesin olarak saygı duyacağım. Tehdit altında bile olsam, mesleğimi insanlık aleyhine kullanmayacağım. Hiçbir baskı altında kalmadan, bütün bu söylediklerimi yapacağıma namusum ve şerefim üzerine and içerim."

Dünya Tabipler Birliği Cenevre Bildirgesi ise şöyle:

"Hekimlik mesleğinin bir üyesi olarak;
Yaşamımı insanlığın hizmetine adayacağıma,
Hastamın sağlığına ve esenliğine her zaman öncelik vereceğime,
Hastamın özerkliğine ve onuruna saygı göstereceğime,
İnsan yaşamına en üst düzeyde saygı göstereceğime,
Görevimle hastam arasına; yaş, hastalık ya da engellilik, inanç, etnik köken, cinsiyet, milliyet, politik düşünce, ırk, cinsel yönelim, toplumsal konum ya da başka herhangi bir özelliğin girmesine izin vermeyeceğime,
Hastamın bana açtığı sırları, yaşamını yitirdikten sonra bile gizli tutacağıma,
Mesleğimi vicdanımla, onurumla ve iyi hekimlik ilkelerini gözeterek uygulayacağıma,
Hekimlik mesleğinin onurunu ve saygın geleneklerini bütün gücümle koruyup geliştireceğime,
Mesleğimi bana öğretenlere, meslektaşlarıma ve öğrencilerime hak ettikleri saygıyı ve minnettarlığı göstereceğime,
Tıbbi bilgimi hastaların yararı ve sağlık hizmetlerinin geliştirilmesi için paylaşacağıma,
Hizmeti en yüksek düzeyde sunabilmek için kendi sağlığımı, esenliğimi ve mesleki yetkinliğimi korumaya dikkat edeceğime,
Tehdit ediliyor olsam bile, tıbbi bilgimi, insan haklarını ve bireysel özgürlükleri çiğnemek için kullanmayacağıma,
Kararlılıkla, özgürce ve onurum üzerine,
Ant içerim."

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol