birgün

12° KAPALI

SİYASET 02.05.2018 09:39

Selvi: İttifak için iki isim öne çıktı

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, CHP, İyi Parti, Demokrat Parti ve Saadet Partisi'nin ittifakı için iki ismin öne çıktığını iddia etti

Selvi: İttifak için iki isim öne çıktı

Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, CHP, İyi Parti, Demokrat Parti ve Saadet Partisi'nin ittifak adının "Demokrasi İttifakı" olacağını ileri sürdü.

Selvi, ittifak için öne çıkan bir diğer ismin ise "Huzur ittifakı" olduğunu yazdı.

Selvi bugün yayımlanan "Erdoğan ile Gül bir araya gelecek mi?" başlıklı yazısında şu ifadeleri kullandı:

"Muhalefet ittifakında ise isim arayışları sürüyor. “Demokrasi ittifakı” ismi ön plana çıkmış durumda. Ama,”huzur ittifakı”nı savunanlar da az değil. Ama milletvekili ittifakında anlaşmaya varıldı. 4 partili bir ittifak olacak. CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi ve Demokrat Parti ittifak kararı aldı. Peki listeler nasıl olacak? Her partinin kendi milletvekili listesiyle seçime girmesi öngörülüyor. DP’nin güçlü olduğu yerlerde seçimlere girmesi de ihtimal dâhilinde. Demokrat Parti’nin İYİ Parti listelerinden seçime girme seçeneği ise daha ağır basıyor. Yarın Kılıçdaroğlu, Akşener, Karamollaoğlu ve Gültekin Uysal birlikte ittifak manifestosunu açıklayacaklar.

Demokrasi ittifakının manifestosunda,

- Kuvvetler ayrılığı

- Parlamenter sisteme dönüş

- Kutuplaşma değil, uzlaşma

- Tek adam yönetimi değil, katılımcı demokrasi

- Ekonomide adil paylaşım

ilkeleri yer alıyor."

Yazının tamamı

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız