birgün

16° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 30.05.2017 08:57

Semih 21 kilo kaybetti B1 vitamini verilmiyor

Semih Özakça ile eşi Esra Özakça ve annesi Sultan Özakça, 8 gün sonra ilk kez görüştü. Esra Özakça, Semih’in çok zayıfladığına dikkat çekerek, B1 vitaminlerinin verilmesi gerektiğine vurgu yaptı

Semih 21 kilo kaybetti  B1 vitamini verilmiyor

BURCU CANSU burcucansu@birgun.net @burcu_cansu

KHK ile ihraç edilen akademisyen Nuriye Gülmen ile birlikte tutuklanan öğretmen Semih Özakça ile eşi ve annesi ilk kez görüşebildi. Esra ve Sultan Özakça görüşmenin ardından izlenimlerini ve Semih’in taleplerini BirGün ile paylaştı.

Semih çok zayıflamış
Esra Özakça, açlığının 83’üncü gününde Sincan Cezaevinde Semih’le yaptığı görüşmeye ilişkin şunları söyledi: “Avukatlarımız bir saat görüşme olacak demişti, yeni uygulamaya göre FETÖ’cüler yarım saat görüşüyormuş ama biz de yarım saat görüştürüldük. Semih ve Nuriye’nin serbest bırakılması talebiyle annem Sultan Özakça ile başlattığımız açlık grevinin 8’inci gününde Semih’i görebildik. Çok zayıflamıştı, 21 kilo kaybetmiş. Yürümesinde aksama vardı. Saçları ve sakalları uzamıştı. Ancak çok moralliydi, kazanmaya odaklıydı.”

Özakça’nın B1 vitamini alamamaktan şikayetçi olduğunu söyleyen Esra Özakça, “El konulan B1 vitamininin verilmesini istiyor. B1 vitaminini alamamanın kendisini olumsuz etkilediğini söyledi” diye konuştu.

Arama dayatan gardiyanlar var
Semih’e cezaevinde iki ayrı soruşturma açıldığını belirten Özakça, gardiyanların arama sırasında sorun yarattığını belirterek, eşinin kitap sınırlamasından da şikayetçi olduğunu söyledi.

Zamanı bilmeden yaşamış
Semih’in yürümekte sıkıntı çektiği için, ranzasının mutfak ve tuvaletin olduğu alt kata indirildiğini söylediğini belirten Özakça, “Saatini vermemişler, saatini bize geri gönderdiler. Yanındaki kişinin de saati yokmuş, bugüne kadar zamansız yaşamış” diye konuştu.

Semih’in moralinin yerinde olduğunu altını çizen Özakça şunları söyledi: “Yüksel Caddesi’ne sahip çıkılması gerektiğini ve bol bol mektup ve faks beklediğini söyledi.”

Yüksel’e saldırı
Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’ nın resimlerinin bulunduğu tişörtleri giyen, Yüksel Caddesi direnişçileri Acun Karadağ, Veli Saçılık ve Emin Karakum bugün de gözaltına alındı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol