birgün

16° AÇIK

Semih Özakça cezaevinde darp edildi

142 gündür açlık grevinde olan tutuklu eğitimci Semih Özakça'nın, bulunduğu cezaevinde gardiyanlar tarafından darp edildiği öğrenildi.

GÜNCEL 28.07.2017 15:16
Semih Özakça cezaevinde darp edildi
Abone Ol google-news

KHK'yle mesleklerinden ihraç edilmelerinin ardından 'işimi geri istiyorum' talebiyle Ankara Yüksel Caddesi'ndeki İnsan Hakları Anıtı'nın önünde eyleme başlayan, talepleri yerine getirilmeyince eylemlerini açlık grevine dönüştüren eğitimciler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça, açlık grevlerinin 142'nci gününde.

Halkın Hukuk Bürosu, Twitter hesaparından yaptığı açıklamada, Semih Özakça’nın tutuklu bulunduğu cezaevinde gardiyanlar tarafından darp edildiğini duyurdu.

semih-ozakca-cezaevinde-darp-edildi-327397-1.

Twitter hesabı üzenden yapılan açıklamada, “Semih Özakça tuvaletteyken içeri giren gardiyanlar ‘Arama yapacağız havalandırmaya in’ dayatması yapmışlar. Sonra da zorla havalandırmaya atarak darp etmişler” denildi.

ESRA ÖZAKÇA'DAN İLK AÇIKLAMA

Darp olayı ile ilgili Gazete Duvar'dan Serkan Alan'a bilgi veren Esra Özakça olayı şöyle aktardı: “Semih, sabah 9 gibi lavabodaymış ve o sırada koğuşa gardiyanlar girmiş. ‘Çık dışarıya’ diye bağırmışlar. Semih, 'lavabodayım' demesine rağmen 'çık' diye ısrarcı olmuşlar. Arama yapacaklarını söyleyerek Semih’i sürükleyip havalandırmaya çıkarmışlar. Zor kullandıkları sırada kollarında morluklar oluşmuş.”

Eşi Semih Özakça’nın tutuklanmasının ardından açlık grevine başlayan eşi Esra Özakça yaşanan olaya tepki göstererek "Biz onlara dokunmaya kıyamazken kötü muameleye maruz bırakıyorlar. 142 gündür aç olan insana bu yapılabilir mi? Söyleyecek söz dahi bulamıyorum” dedi.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol