birgün

29° AZ BULUTLU

SİYASET 13.11.2019 22:38

Senatör Scott, Erdoğan'a Beyaz Saray'da soracağı soruları açıkladı

Senatör Scott, Erdoğan'a Beyaz Saray'da soracağı soruları açıkladı

ABD'li Senatör Rick Scott, ABD Başkanı Donald Trump ile bir araya gelmek üzere Beyaz Saray'da bulunan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a, "Türkiye, Rusya ile yakınlaşmaya devam edecekse neden NATO tarafından korunması gerektiğine inanmaya devam ediyor?" diye soracağını belirtti.

CNN'in Beyaz Saray muhabiri Sarah Westwood, Rick Scott'un, "Şu anda Türkiye'nin bir dost veya müttefik gibi davranmadığı çok açık. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin Rusya ile devam eden ilişkisi hakkında yanıtlar vermeli" dediğini aktardı.

Trump'a Rus yapımı hava savunma sistemi aldığı gerekçesiyle Türkiye'ye yaptırım uygulanması çağrısı yaptığını hatırlatan Scott NATO'nun Rusya'nın saldırganlığına karşı bir "siper" olduğunu söyleyerek, "Başkan Türkiye'nin NATO üyeliği hakkında tekrar düşünmelidir" ifadelerini kullandı.

Scott, Erdoğan'a Beyaz Saray'dayken şu soruları soracağını belirtti:

"- Türkiye neden ABD'de CAATSA dahilinde yaptırımlarla sonuçlanacağını bile bile Rusya'dan S-400 hava savunma sistemi aldı?

- "Türkiye Rusya ile yakınlaşmaya devam edecekse neden NATO tarafından korunması gerektiğine inanmaya devam ediyor?

- Türkiye, ABD'nin terörist elementlerle savaşına yardım etmek ve Rusya'nın Orta Doğu'da daha çok ihlal yapmasını önlemek için ne yapıyor?"

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız