birgün

20° PARÇALI AZ BULUTLU

Sendika artık onur meselesine dönüştü

Toplu iş sözleşmesi talebiyle 6 aydır grev yapan Birleşik Metal-İş Sendikası’nda örgütlü Baldur işçileri yarın Ankara’ya yürüyecek. Sendika Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu: “Çalışma Bakanı’na yaşanan hukuksuzlukları anlatacak ve arabulucu olmasını isteyeceğiz” dedi.

ÇALIŞMA YAŞAMI 21.06.2021 06:58
Sendika artık onur meselesine dönüştü
Abone Ol google-news

EMEK SERVİSİ

Kocaeli Gebze’de faaliyet gösteren İspanya merkezli Baldur Süspansiyon fabrikasında, Birleşik Metal-İş’de örgütlenen ve patronları toplu sözleşme masasına oturmadığı için 6 ayı aşkın süredir grev yapan işçiler yarın Ankara’ya yürüyecek. Sendika işçilerden oluşan heyetle birlikte Çalışma Bakanlığı’yla görüşme yaparak hukuksuzluğun bitmesini talep edecek. Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu “Öncelikle sendikanın fabrikada tanınmasını sağlamamız gerekiyor. Bu artık onur meselesine dönüştü” dedi.


Sendikalaşma süreçleri, Çalışma Bakanlığı’nın sendikaya verdiği yetki belgesine patronun itiraz davaları açması nedeniyle 6 yılı bulan Baldur işçileri, yargının işçinin lehine kesin karar vermesinin ardından toplu sözleşme talebiyle 6 aydır grevde. Baldur patronunun tüm grev kırma girişimlerine rağmen direniş devam ederken işçiler Ankara’ya yürüyerek Çalışma Bakanlığı’yla görüşecek. İşçiler adına konuşan Adnan Serdaroğlu, Bakanlığın arabulucu görevi üstlenmesini beklediklerini söyleyerek şöyle konuştu: “Bu artık onur meselesine dönüştü. Önce sendikanın fabrikada tanınmasını sağlayacağız. Bakanlık’tan da patronun hukuksuzlukları engelleyip arabulucu olması noktasında bir girişim bekliyoruz.”

İŞKUR grev kırıcılığına soyundu

Grevi kırmaya yönelik girişimlere de dikkat çeken Serdaroğlu şunları söyledi: “İşveren dışarıdan getirdiği işçiyle üretimi devam ettiriyor. Bu grev kırıcılığına karşı, istinaf mahkemesinden üretimin kesin olarak durdurulmasına yönelik karar bekliyoruz. Öyle olursa işverenin elini kolunu bağlamış olacağız. Ancak Baldur’sa her türlü hukuksuzluk yaşanıyor.”

İŞKUR’un, grev kırıcılığına soyunduğunu anlatan Serdaroğlu grevdeki bir işyerine işçi gönderilemeyeceğini aktardı. Serdaroğlu “Fabrikada grev devam ederken İŞKUR buraya işe alınması için 50 işçi gönderdi. Biz gelen arkadaşlara durumu anlattık. Arkadaşlar da ‘Biz kimseyi ekmeğinden etmeyiz’ diyerek işe girmediler. Ancak İŞKUR’un grevdeki bir işyerine işçi göndermesi kadar vahim bir durum olamaz. Yasaları çiğneyen bir İŞKUR düşünülemez” dedi.

Serdaroğlu Bakanlıkla yapacakları görüşmeye ilişkin ise şu bilgileri verdi: “Gebze’de sabah saat 09.00’da toplanıp temsili bir yürüyüşün ardından araçlarımızla Ankara’ya gideceğiz. Bakanlığa Baldur’da yapılan yasa dışı uygulamaları anlatacağız. İŞKUR’un işçi gönderdiğini, dışarıdan işçi alındığını, üretimin devam ettiğini aktaracağız. Bakan’dan tarafları bir araya getirmesini isteyeceğiz.”

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol