birgün

20° AÇIK

Sendikacıya basına konuştu diye kınama

GÜNCEL 22.12.2021 09:10
Sendikacıya basına konuştu diye kınama
Abone Ol google-news

Berkay SAĞOL

TCDD’de kamulaştırma davalarının takibi için yandaş 12 avukatla sözleşme imzalandığına ilişkin çıkan haber nedeniyle Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) İzmir Şube Başkanı Erdal Akyol’a kınama cezası verildi. Akyol, ağustos ayında basına demeç verdiği gerekçesiyle cezalandırıldı.

Aynı zamanda Bandırma'da sürgünde olan Akyol'a kınamanın yanında son bir yıl içinde bir kez kademe ilerlemesi, iki maaş kesimi cezası verilirken, üç soruşturma daha açıldı. Bunların tamamının ise sendikal faaliyet kapsamında olduğu öğrenildi. Aldığı kınama cezasıyla ilgili BirGün’e konuşan Akyol, “Şimdiye kadar aldığım bütün cezalar sendikal faaliyetten dolayı verildi. Ceza 399 sayılı KHK’nın 17. Maddesine dayandırılmış. Burada sözleşmeli personele atıfta bulunulmuş. Oysa ben sadece sözleşmeli personelin değilim. Benim aynı zamanda sendika yöneticisi kimliğim var. Sendika yöneticiliğim, şube başkanlığım bu şekliyle yok sayılıyor. TCDD ile ilgili herhangi bir konuda demeç veremeyeceksem, sendikanın şube başkanlığını yapmamın veya yönetim kurulu üyesi olmamın hiçbir anlamı yok” dedi.

Akyol, şu ifadeleri kullandı: “4688 sayılı yasada sendika yöneticilerinin demeç verme hakkı tanımlanmıştır. BTS İzmir Şubesi’nin faaliyetlerini durdurmak için baskı ve mobbingdir uyguluyorlar. Verilen cezalarla yapılmak istenen budur. 49 haftadır Alsancak Gar önünde basın açıklaması yapıyoruz. Bu mantıkla ben 49 haftadır suç işliyorum demektir. Açıklamalarımızın tamamı TCDD’yi ilgilendiriyor. Bu kınama cezasıyla yapılan çok nettir. Sürgünlere karşı yürütülen faaliyetlerin önüne geçerek sendikamızın sesini kısmak istiyorlar. Diğer cezalarda olduğu gibi bu kınama cezasını da yargıya taşıyacağız. Konuyla ilgili daha önce emsal kararlar var. Açacağımız davayı kazanacağımızdan hiçbir şüphemiz yok.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol