birgün

8° HAFİF YAĞMUR

ÇALIŞMA YAŞAMI 31.07.2020 09:31

Sendikalaşma oranı düşüyor

Bakanlığın açıkladığı verilere göre, Türkiye’de 14,2 milyon işçinin yalnızca 1,9 milyonu sendika üyesi. Sendikalaşma oranı ise yüzde 13,66. Bu oran geçen yıl yüzde 13,86’ydı

Sendikalaşma oranı düşüyor

EMEK SERVİSİ

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, işkollarındaki işçi sayıları ve sendikaların üye sayılarına ilişkin 2020 Temmuz ayı istatistiklerini yayımladı. Resmi Gazete’de dün yayımlanan tebliğe göre, son 1 yılda işçiler arasında sendikalaşma oranı yüzde 0,2 azaldı.

Buna göre temmuz ayı itibariyle 14,2 milyon işçinin 1,9 milyonu sendika üyesi. Sendikalı işçilerin tüm işçilere oranı ise yalnızca yüzde 13,66. Bu oran geçen yılın aynı ayında yüzde 13,86’ydı. Öte yandan Covid-19 krizine karşın toplam işçi sayısının son 6 ayda nasıl 395 bin arttığı merak konusu.

TÜRK-İŞ İLK SIRADA

Türk-İş, 1 milyondan fazla üyeyle yine en fazla üyesi olan işçi konfederasyonu oldu. İkinci sıradaki Hak-İş’in 687,7 bin, üçüncü sıradaki DİSK’in ise 190,6 bin üyesi bulunuyor. Üç konfederasyon da son 6 ayda üye sayısını artırmış durumda. Özellikle Hak-İş’in üye sayısındaki artış dikkat çekiyor. AKP’ye yakınlığıyla bilinen Hak-İş’in üye sayısı Temmuz 2019’da 684,1 bindi. Bu sayı Ocak 2020’de, yerel seçimlerin de etkisiyle 666,3 bine düşmüştü. Hak-İş’in bu düşüşü 6 ayda telafi ettiği ve geçen yılki üye sayısının da üzerine çıktığı görülüyor.

Bu üç konfederasyonun ardından, dördüncü sırada 11,8 bin üyeyle Ülkem-İş, beşinci sırada ise 5,4 bin üyeyle Tüm-İş konfederasyonları yer alıyor. Herhangi bir konfederasyona bağlı olmayan sendikaların (bağımsız) toplam üye sayısı ise 28,4 bin. Bağımsız sendikaların toplam üye sayısı Temmuz 2019’da 26,9 bin seviyesindeydi.

10 YENİ SENDİKA KURULDU

Tebliğde, ocak ayından bu yana 10 yeni sendikanın kurulduğu görülüyor. Öğrenci-Sen, İnşaat-Sen, Tekstil-İş, Lider Medya-Sen, bu sendikalar arasında. Toplamda 190 sendika faaliyet gösteriyor. Yüzde 1’lik işkolu barajını aşan sendika sayısı ise yalnızca 57.

YEREL SEÇİMLERİN ETKİSİ SÜRÜYOR

En fazla üyeye sahip sendika, Hak-İş’e bağlı Hizmet-İş Sendikası. Belediyelerde örgütlenen Hizmet-İş, Mart 2019 yerel seçimlerinin ardından binlerce üyesini kaybetmişti. Hizmet-İş'in üye sayısının son 6 ayda 6,6 bin artarak 309,6 bine yükseldiği görülüyor. Öte yandan bu sayı Temmuz 2019’da 310,7 bindi. Buna göre Hizmet-İş, son bir yılda bin 100 üye kaybetti.

Aynı dönemde, DİSK'e bağlı Genel-İş ve Türk-İş'e bağlı Belediye-İş sendikalarının üye sayıları ise arttı. Son 1 yılda Genel-İş'in üye sayısında 13,5 bin, Belediye-İş’in üye sayısında ise 11,2 bin artış görüldü. Genel-İş’in bugün 109 bin, Belediye-İş’in ise 106,2 bin üyesi bulunuyor.

***

SÖYLEM BAŞKA EYLEM BAŞKA

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, sendika üye istatistiklerine ilişkin yaptığı açıklamada sendikalı işçi sayısında yaşanan artışa dikkat çekerken, sendikalaşma oranındaki gerilemeye hiç değinmedi. “Sendikalı işçi sayımız 1,9 milyona ulaştı” diyen Selçuk, son 6 ayda toplam işçi sayısının 394 bin 854, sendikaya üye işçi sayısının ise 28 bin 272 arttığını kaydetti. Selçuk, “Elbette en büyük temennimiz, bu oranların çok daha yüksek seviyelere çıkması ve tüm işçilerimizin sendikalaşması yönünde. Bizler kendimizi işçilerimizle daha güçlü hissediyor, çalışma hayatımızı işçilerimizle daha ileri seviyelere taşıyoruz. Biliyoruz ki işçilerimiz emeği, alın terini temsil etmekte” dedi. Bakan Selçuk, çalışanların hakkını ve hukukunu her mecrada savunmaya gayret ettiklerini de iddia etti.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız