birgün

13° PARÇALI BULUTLU

DÜNYA 08.03.2021 16:48

Senegal'de tecavüzle suçlanan muhalefet lideri serbest bırakıldı

Senegal’de hakkında cinsel saldırı davası açılan muhalefet partisi lideri Ousmane Sonko, 4 günlük tutukluluğunun ardından serbest bırakıldı.

Senegal'de tecavüzle suçlanan muhalefet lideri serbest bırakıldı

Senegal’de geçen hafta tutuklanan muhalefet partisi lideri Ousmane Sonko, kefalet ücreti ve adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Geçtiğimiz hafta, Senegal’de muhalefet partisi lideri, güzellik salonundaki bir çalışana cinsel saldırıda bulunduğu suçlamasıyla dava açılmıştı.

İddialar üzerine Sonko, hakkında açılan dava kapsamında savcılığa ifade vermeye giderken aracının konvoyunu çeviren polislere saldırdığı gerekçesiyle gözaltına alınarak tutuklanmıştı. Sonko, hakkındaki iddiaların “cumhurbaşkanı tarafından seçimlerde aday olmaması için” üretildiğini savunmuştu.

Sonko’nun tutuklanmasının ardından ülkede polisle Sonko destekçileri arasında günlerdir çatışmalar yaşanıyor. Yaşanan çatışmalarda şimdiye kadar en az 4 kişi hayatını kaybederken onlarca kişinin de yaralandığı bildirildi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol