birgün

16° AÇIK

Şenol Kazancı AA Genel Müdürlüğü görevini Serdar Karagöz'e devretti

Anadolu Ajansı Genel Müdürü Şenol Kazancı görevini Serdar Karagöz'e devretti. Genel Kurul'da, 6 yıldır görevde bulunan yönetim kurulu üyeleri değişti. Yeni yönetim kurulunda yer alan İsmail Çağlar, yabancı basının Türkçe servislerinde çalışan gazetecilerin hedef alındığı SETA’nın “Uluslararası Medya Kuruluşlarının Türkiye Uzantıları Raporu”nu hazırlayan isimlerden biri.

MEDYA 07.04.2021 12:38
Şenol Kazancı AA Genel Müdürlüğü görevini Serdar Karagöz'e devretti
Abone Ol google-news

31 Mart yerel seçiminde tartışmalara neden olacak kararlar alan ve seçim sonuçlarını yaklaşık 15 saat boyunca yayınlamayan Anadolu Ajansı Genel Müdürü Şenol Kazancı, görevini TRT World’den Serdar Karagöz’ün devretti.

Anadolu Ajansı 2020 Yılı Olağan Genel Kurul Toplantısı Genel Müdürlük binasında yapıldı.

Genel Kurul'da, 6 yıldır görevde bulunan yönetim kurulu üyeleri değişti. Şenol Kazancı başkanlığındaki AA yönetiminin görev süresi son buldu.

Genel Kurul'da AA'nın yeni Yönetim Kurulu'na Serdar Karagöz, Doç. Dr. Yusuf Özkır, Prof. Dr. Hasan Nuri Yaşar, Doç. Dr. İsmail Çağlar ve Büşra Karaduman Aktuna seçildi. Daha sonra yapılan ilk yönetim kurulu toplantısında Serdar Karagöz, Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür oldu.

Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Genel Müdürlüğü görevini Serdar Karagöz'e devreden Şenol Kazancı, devir teslim töreninde yaptığı konuşmada, 6 yıl boyunca AA'nın başarısı için yoğun bir çalışma içinde olduklarını savunarak, desteklerinden dolayı AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür etti.

aa-genel-muduru-senol-kazanci-nin-gorevden-alindigi-iddia-edildi-861745-1.

Kazancı, şunları kaydetti:

"Anadolu'nun sesini dünyaya duyurma hedefini gerçekleştirmek için 6 yıl boyunca yoğun şekilde çalıştık. Yeni yönetimin de bu bayrağı çok daha ileriye taşıyacağına yürekten inanıyorum. Bugün burada bütün kurumlara örnek olacak şekilde bir devir teslim töreni yapıyoruz. Serdar Karagöz başkanlığındaki yeni yönetim kurulunun AA'yı daha güçlü geleceğe taşıyacak birikime sahip olduklarını görmekten mutluluk duyuyorum. AA'daki çalışma sürecimizde yol arkadaşlığı yapan yönetim kurulu üyelerimize teşekkür ediyorum. Aynı zamanda birikimleriyle AA'yı bir dünya markası yapan bütün çalışma arkadaşlarıma da tek tek teşekkürlerimi sunuyorum."

AA'nın yeni Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Serdar Karagöz de AA'yı bugünlere taşıyan Şenol Kazancı yönetimine teşekkür ederek şu ifadeleri kullandı: "Anadolu Ajansı Türkiye'nin en önemli kurumları arasındadır. Ülkemizin ve Anadolu insanının sesini dünyaya duyurma misyonu bize ağır sorumluluk yüklemektedir. Bu misyon doğrultusunda biz de büyük bir gayret içinde çalışacağız. AA'nın uluslararası alanda gösterdiği başarı bize bundan sonra daha büyük bir sorumluluk veriyor."

GAZETECİLERİ FİŞLEYEN RAPORDAKİ İSİM

aa-genel-muduru-senol-kazanci-nin-gorevden-alindigi-iddia-edildi-861746-1.

Genel Kurul'da AA'nın yeni Yönetim Kurulu'na Serdar Karagöz, Doç. Dr. Yusuf Özkır, Prof. Dr. Hasan Nuri Yaşar, Doç. Dr. İsmail Çağlar ve Büşra Karaduman Aktuna seçildi. Daha sonra yapılan ilk yönetim kurulu toplantısında Serdar Karagöz, Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür oldu.

Doç. Dr. İsmail Çağlar aynı zamanda İbrahim Kalın, Fahrettin Altun gibi isimlerin içinden çıktığı AKP’li ‘düşünce kuruluşu’ SETA’nın Toplum ve Medya Araştırmaları Direktörü olarak görev yapıyor.

Çağlar, SETA’nın Temmuz 2019’da hazırladığı “Uluslararası Medya Kuruluşlarının Türkiye Uzantıları Raporu”nu hazırlayan isimlerden de biri. Söz konusu raporda yabancı basının Türkçe servislerinde çalışan gazeteciler hedef alınmış, özgeçmişleriyle tek tek listelenerek, yaptıkları retweet’ler ve daha önce hangi gazetelerde çalıştıkları kaydedilmişti.

SERDAR KARAGÖZ KİMDİR?

aa-genel-muduru-senol-kazanci-nin-gorevden-alindigi-iddia-edildi-861705-1.

Bilgi Üniversitesinde Siyaset Bilimi lisans eğitimi alan Karagöz, aynı üniversitenin İnsan Hakları Hukuku yüksek lisans programının ardından ABD’de The New School University’de “Media Studies” alanında yüksek lisans programını tamamladı. Karagöz, ABD’de bulunduğu dönemde “The New York Times Syndication” departmanında çalıştı.

Turkuvaz Medya Grubu bünyesinde BM Diplomasi Muhabirliği ve grubun New York temsilciliğini yapan Karagöz, 2013’te Sabah Gazetesi Dış Haberler Müdürü olarak Türkiye’ye döndü.Karagöz,

“Daily Sabah” gazetesini 2014 yılında kurdu ve Genel Yayın Yönetmenliğini üstlendi.

Serdar Karagöz, 2018’den bu yana TRT World ve TRT Arabi kanallarını bünyesinde barındıran TRT Uluslararası Haber Kanalları Genel Yayın Yönetmenliği görevini yürütüyordu.

‘FUAT AVNİ’NİN ARKADAŞI

Odatv, AA’daki gelişme ile ilgili haberinde Karagöz’ün, Fuat Avni hesabının yöneticilerinden biri olduğu iddia edilen Aydoğan Vatandaş ile geçmişte yakın arkadaş olduğunu hatırlattı.

aa-genel-muduru-senol-kazanci-nin-gorevden-alindigi-iddia-edildi-861706-1.
Fotoğraf: Odatv

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun