Şenyaşar nöbeti İstanbul’a taşıdı

HABER MERKEZİ

Urfa'nın Suruç ilçesinde 14 Haziran 2018 tarihinde AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınlarının saldırısı sonucu eşi ve iki oğlunu yitiren Emine Şenyaşar ile saldırılardan yaralı kurtulan oğlu Ferit Şenyaşar’ın Urfa Adliyesi önünde 9 Mart 2021’de başlattığı Adalet Nöbeti 301'inci gününde sürdü. Önceki gün İstanbul’a gelen Ferit Şenyaşar, hukuki destek talebiyle dün İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi'ni ziyaret etti.

Ziyarette konuşan Ferit Şenyaşar, saldırı günü ve sonrasında yaşananları anlatarak, faillerin değil kendilerinin yargılandığını dile getirdi. Hastanede babası ve iki kardeşinin herkesin gözü önünde katledildiğini hatırlatan Şenyaşar, şunları söyledi: "Ama buna rağmen 3 buçuk yıldır bir dava açılmış değil. O kadar kişi öldürülmüş ama yargılanan bir kişi tek var. O da AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız'ın ağabeyi. O da sadece 18 yıl hapis cezası verilmiş. Bu hukuksuzluğun giderilmesi için sesimizi duyurmaya çalışıyoruz. 300'ü aşkın gündür Urfa Adliyesi önünde nöbet tutuyoruz. Bu kapsamda hukuk örgütlerini dolaşarak, destek talebinde bulunuyoruz. Muhatap bulamıyoruz."

İHD üyeleri, Şenyaşar ailesinin adalet mücadelesinin önemine vurgu yaparak, dayanışmayı sürdüreceklerini vurguladı.

Ferit Şenyaşar, daha sonra İHD Eş Genel Başkanı Eren Keskin'i ziyaret etti. Ziyarette konuşan Keskin, hukuki girişimlerde bulunacaklarını kaydetti. Şenyaşar ailesinin yaşadıklarının “vicdansızlık” olduğunu belirten Keskin, ailenin sürdürdüğü mücadelenin herkese umut olduğunu dile getirdi.

Şenyaşar ailesi, sosyal medya hesabından ise “Üç insanımızı hastanede katlettiniz. Tek bir tutuklu yok! 4 yıla yakındır siyasi bir kararla tek hücrede tutuklu bulunan kardeşimizi bırakın artık! İnsanlığı ön planda olan AKP milletvekilleri bile bu zulmü kabul etmiyor” mesajı paylaşıldı.