birgün

17° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 14.01.2020 00:39

Şeriatçı hayallere suç duyurusu

Şeriatçı hayallere suç duyurusu

Rıfat KIRCI

Nuri Başkapan isimli bir yurttaş, İslam Birliği Kongresi’nde ‘başkenti İstanbul olan yeni bir şeriat devleti kurulması’ ile ilgili yapılan konuşmaları yargıya taşımak istedi. Suç duyurusu dilekçesini verdiği savcının kendisine hakaret ettiğini söyleyen Başkapan, savcıyı HSK’ye şikâyet etti.

Adaleti Savunanlar Stratejik Araştırmalar Merkezi Derneği (ASSAM) ve Üsküdar Üniversitesi’nin işbirliğiyle geçen aralık ayında düzenlenen ve ASSAM Yönetim Kurulu Başkanı ve AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eski başdanışmanı Adnan Tanrıverdi ve Diyanet İşler Başkanı Mehmet Görmez’in de katıldığı İslam Birliği Kongresi’nde ‘İslam devleti kurulacağı ve şeriat düzenine geçileceğiyle alakalı konuşmalar CHP Milletvekili Ali Şeker tarafından da Meclis gündemine taşınmıştı.

Nuri Başkapan isimli yurttaş da bu konuşmalarla ilgili Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Şikâyet dilekçesinde kongrede yapılan konuşmalardan basına da yansıyan görüntüler delil olarak sunuldu.

‘Savcı hakaret etti’

Ancak Nuri Başkapan, dilekçesini verdiğini belirttiği Kenan Zurnacı isimli savcının, kendisine ve muhalif basın kuruluşlarına hakaret ettiğini ileri sürdü. Başkapan, savcıyı Hakimler ve Savcılar Kurulu’na şikâyet etti. Şikâyet dilekçesinde, savcı ve yurttaş arasında geçen konuşmalar şu şekilde aktarıldı: “Savcı bana ‘Tele 1 isimli vatan düşmanı bir televizyonda çıkan görüntüleri delil diye sunuyorsun’ dedi. Ben de ‘Bir basın kurumuna vatan haini demenizi kabul etmiyorum. Ayrıca bu görüntüler, ODAtv, Sözcü, BirGün, Cumhuriyet gibi birçok ulusal basında yer aldı’ dedim. Savcı ise bana ‘Bu saydığın gazetelerin hepsi aynı b.ktur’ dedi. Savcı Kenan Zurnacı’dan şikâyetçiyim.”

cukurda-defineci-avi-540867-1.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız