birgün

2° PARÇALI BULUTLU

Servetlerine servet kattılar

“Eşitsizlik Öldürür” isimli rapor ile dünyanın en varlıklı 10 kişisinin sahip olduğu servetin salgın döneminde iki katına çıktığını kaydeden Oxfam, bu isimlerin toplam servetlerinin 1,5 trilyon doları aştığını bildirdi. Verilere göre, yoksulluk sınırında yaşayan kişi sayısı ise arttı.

DÜNYA 17.01.2022 10:22
Servetlerine servet kattılar
Abone Ol google-news

Uluslararası yardım kuruluşu Oxfam'ın yayımladığı rapor, dünyanın en zengin 10 kişisinin toplam servetinin yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını döneminde iki katına çıktığını ortaya koydu.

Dünyanın en varlıklı 10 kişisinin sahip olduğu servetin salgın döneminde arttığını ortaya koyan Oxfam’ın “Eşitsizlik Öldürür” isimli raporu, aynı zamanda, yoksulluk sınırında yaşayan kişi sayısının da arttığını gösterdi.

Oxfam'ın İngiltere Başkanı Danny Sriskandarajah, Covid-19 salgınında yürürlüğe konan kapanma tedbirleriyle turizm, seyahat ve ticarete getirilen kısıtlamalar sonrası 163 milyon kişinin daha yoksulluk sınırının altında yaşamaya başladığını söyledi.

SERVETLERİ 1,5 TRİLYON DOLARI AŞTI

Raporda, dünyanın en zengin 10 ismi; Elon Musk, Jeff Bezos, Bernard Arnault, Bill Gates, Larry Ellison, Larry Page, Sergey Brin, Mark Zuckerberg, Steve Ballmer ve Warren Buffet’in toplam servetinin ise salgın döneminde iki kat artarak 1,5 trilyon doları aştığı kaydedildi.

Bunun yanı sıra açlık, sağlık hizmetlerine erişimin sınırlı hale gelmesi, iklim değişikliğinin neden olduğu insani krizler ve şiddet nedeniyle dünyada her 4 saniyede 1 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

'KÜRESEL EŞİTSİZLİK VAHİM BOYUTTA'

Salgının küresel eşitsizliği daha vahim hale getirdiği belirtilen raporda, az gelişmiş ülkelerdeki yoksul kişilerin Covid-19'dan ölme ihtimalinin neredeyse 4 kat daha fazla olduğu belirtildi.

Öte yandan 2019'a kıyasla bu dönemde çalışan kadın sayısının 13 milyon azaldığı ve 20 milyondan fazla kız çocuğunun okula dönememe riskiyle karşı karşıya olduğu ortaya kondu.

AA

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol