birgün

8° HAFİF YAĞMUR

Servisçiler Odası Başkanı'ndan zam açıklaması

İstanbul Umum Servis Aracı İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı Günhan Sinar, okul servisi ücretlerine gelecek zam oranının ağustos ayı sonunda belli olacağını belirterek "Mutlaka servis ücretlerinde bir düzeltme, güncelleme olacaktır. Zam için yüzde vermemiz mümkün değil. Bizim 'yüzde 40 zam gelecek' diye bir açıklamamız yok" ifadelerini kullandı.

GÜNCEL 05.08.2022 11:48
Servisçiler Odası Başkanı'ndan zam açıklaması
Abone Ol google-news

İstanbul Umum Servis Aracı İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı Günhan Sinar, servis ücretleri zamlarına ilişkin açıklama yaptı.

'Yüzde 40 zam' açıklamalarının doğru olmadığını söyleyen Sinar, "Mutlaka servis ücretlerinde bir düzelme, güncelleme olacaktır. Zam için yüzde vermemiz mümkün değil. Bir ay sonra ne olacağını bilmiyoruz" dedi.

6 Nisan'da yüzde 40'lık zam aldıklarını hatırlatan Sinar, "0-1 kilometre 554 lira şu anda. Buna yüzde 35 rehber personel ücreti ekleniyor. En uzak mesafe 23-25 kilometre bin 330 lira. Etüt olan okullarda, etüt ücreti ekleniyor. Şu anki tarife bu. Biz öğrenci ve velilerimizi de düşünüyoruz. Onları üzmek istemiyoruz ama ekonomik koşulları değerlendireceğiz. Ona göre bir karar vereceğiz" diye konuştu.

'UKOME'DE BELİRLENECEK'

Servis ücretlerine mutlaka zam geleceğini ifade eden Sinar, "Servis fiyatları ağustos ayının sonunda yapılacak olan UKOME gündemine gelecek ve orada değerlendirilecek. Eğer ağustos sonuna geldiğimizde mazot fiyatları, yedek parça, işçilik, lastik, şoför gibi ücretlerin yukarı çıkması halinde mutlaka servis ücretlerinde de bir düzelme, güncelleme olacaktır" dedi.

Sinar, "Bir ay sonra bakacağız, özellikle ana giderimiz yakıt maliyetleri. Bunlara bakacağız, karar vereceğiz. 6 Nisan'da en son zam aldığımız durumla ağustos sonundaki UKOME toplantısındaki durumu karşılaştıracağız. Hem meslektaşlarımız için hem de İstanbul halkı için kimseyi üzmeden en uygun tarifeyi ortaya çıkarmaya çalışacağız. Tarife velilere gösteriliyor. Bunun üstünden de bir revizyon olacağı söyleniyor. Buna göre de velilerimiz de yeni çıkacak tarifeyi bekliyorlar. Buna göre bir ödeme yapacaklar" ifadelerini kullandı.

'İSTANBUL'DA ARAÇ SAYISI DA YETERLİ'

Daha önce yalnızca okullar açılırken zam aldıklarını ifade eden Sinar, "İstanbul'da 59 bin tane tahditli plakalı araç var. İstanbul'da araç sayısının yetersiz olduğuyla ilgili söylemler var. İstanbul'da araç sayısı yeterli. Velilerimiz rahat olsunlar. Buradaki problem şu. Meslektaşlarımızın hakkını veren, onun emeğinin karşılığını veren, aracıyla çalışıyor, tahditli plakasıyla çalışıyor, şoförlük yapıyor. Bunun hakkını veren her tur firması rahatlıkla İstanbul'da araç bulacaktır. İstanbul Servis Araçları Esnaf Odası Başkanı olarak ben isteyen her tur firmasına, meslektaşımın hakkını vermesi koşuluyla araç bulacağımın da sözünü vermiştim" diye konuştu.

'ZAM YAPMAK ZORUNDAYIZ'

10 yıldır servis şoförlüğü yapan Yılmaz Hakan, "Fiyatları şu anda eski fiyat üzerinden durdurmuş vaziyetteyiz. O haldeyken bile veliler şikayetçi. Bir araç şoförünün maaşını, aracın yıpranmasını düşünün. Yapılan zamlar yeterli değil" dedi.

Şoför Halil İbrahim Tuna da, "Servis ücretlerini yeterli bulmuyoruz. Velilere biraz burada yük biniyor maalesef ama binmek zorunda. Zam yapmak zorundayız. Buna göre bir ücretlendirme yapılacaktır. Kimine göre az, kimine göre fazla ama bir ortalaması bulunacaktır. Velilerin bu konuda anlayış göstermesini bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

DHA

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol