birgün

19° AÇIK

ÇALIŞMA YAŞAMI 09.05.2021 16:24

SES’ten ek ödeme açıklaması: Sus payı değil, emeğimizin hakkını istiyoruz

SES, sağlık emekçilerine dört aylık süreyle ek ödemelerin tavandan yapılması kararına ilişkin bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada, “Sus payı değil, emeğimizin hakkını istiyoruz” denilerek ek ödemenin tüm sağlık emekçilerini kapsaması gerektiği belirtildi.

SES’ten ek ödeme açıklaması: Sus payı değil, emeğimizin hakkını istiyoruz

HABER MERKEZİ

Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) Merkez Yönetim Kurulu, dün Resmi Gazete’de yayımlanan sağlık emekçilerine Nisan ayından itibaren dört aylık süreyle ek ödemelerin tavandan yapılması kararına ilişkin bir basın açıklaması yaptı.

Açıklamada, “Ek ödemelerin tavandan ödenmesi kulağa hoş gelebilir. Ama biz sağlık emekçileri bunun aslında bir aldatmaca olduğunu pandemi döneminin her pikinde verilen ek ödemelerden biliyoruz” denildi.

SES’in açıklamasında, “Pandemiden kaynaklı hasta başvurusunun azalmasıyla hastanenin geliri düşmekte ve düşen bu gelir üzerinden tavandan ödeme deyip adaletsiz bir dağılımla yürütülmektedir. Ayrıca sağlık emekçilerini bir bütün görmeyen bu anlayış belli bir kesime verdiği birkaç kuruşu belli meslek gruplarına da vermemektedir. Resmi Gazete’de yayımlanan kararın yerine getirilmesi için Sağlık Bakanlığı'nın yayınlayacağı genelgede daha önce yapıldığı gibi ayırım yapılmadan ödemenin tüm sağlık emekçilerini kapsaması sağlanmalıdır” ifadelerine de yer verildi.

EK ÖDEMELER TÜM SAĞLIK EMEKÇİLERİNE ÖDENMELİ

“Performans sistemi kaldırılıncaya kadar ek ödemeler hastane gelirinden değil merkezi bütçeden tüm sağlık emekçilerine ödenmelidir. Çünkü sağlık bir ekip işidir. Güvenlikten, temizlik işçisine kadar bu ücret bütün sağlık ekibine ödenmelidir” denilen açıklamada şu ifadeler de yer aldı:

“Pandemi dönemi boyunca eksik personelle mücadele eden sağlık emekçilerinden yüzlercesi hayatını kaybetmiş, yüz binlercesi de hastalanmıştır. Sağlık emekçilerine yönelik artan şiddet, haklarını talep ederken uğradıkları baskı da cabası. Performans ve ek ödeme şeklindeki maaş ödemeleri sağlık iş kolunda temel ücretlendirme biçimi haline gelmiştir. Bu durumda da sağlık emekçilerinin temel ücretleri gittikçe erimeye başlamıştır. Sağlık emekçileri maddi ihtiyaçlarını karşılamak için emekli olmaktan dahi imtina etmektedirler. Bu nedenle palyatif çözümlerle sağlık emekçilerinin ekonomik sorunları çözülemez.

Bir an önce performans, ek ödeme vb. şekillerde yapılan ücretlendirmeler bir tarafa bırakılarak yoksulluk sınırı üzerinde emekliliğe yansıyan temel ücret uygulaması başlatılmalıdır. Herkes için belirlenecek yoksulluk sınırı üzerindeki temel ücret üzerine, meslek, eğitim durumu, hizmet yılı ile sosyal ve özlük haklar eklenmelidir.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol