birgün

20° PARÇALI BULUTLU

Sessiz çığlık dalga dalga büyüyor

YEŞİL BİRGÜN 12.10.2020 09:42
Sessiz çığlık dalga dalga büyüyor
Abone Ol google-news

HABER MERKEZİ

Ordu Fatsa’da madenlere karşı başlatılan ‘sessiz çığlık’ adlı kitap okuma eylemi dün Erzincan’ın Kemaliye ilçesi Ağıl köyünde de yapıldı. Altın madenine karşı direnen bölge halkı kitaplarıyla köy meydanında bir araya geldi.

Ağıl köyünden yurttaşlar Twitter hesabından şu paylaşımda bulundu: “Bizler bugün eylemdeyiz. Ülkenin dört bir yanında madene karşı direnen tüm yöre halklarıyla dayanışıyoruz.

Kemaliyemizde ve köyümüzde altın madeni istemiyoruz.”Geçtiğimiz hafta maden şirketlerinin bölgeye gelmesi ve yurttaşların karşı çıkması üzerine tartışma çıkmıştı. Fimar Madencilik adlı şirket yetkisi çalışmaları engellemek isteyen halkı “200 asker yığarım” diyerek tehdit ettiği görüntüler sosyal medyada yer almıştı. Görüntüler üzerine şirket yetkilisine maske ve sosyal mesafe cezası kesilmişti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol