birgün

6° AZ BULUTLU

ÇALIŞMA YAŞAMI 16.05.2017 21:33

Set çalışanları için işçi sağlığı ve güvenliği rehberi

Sinema Televizyon Sendikası, DİSK Sinema Emekçileri Sendikası ve Oyuncuları Sendikası setlerde çalışanların sağlığı ve güvenliği için rehber hazırladı

Set çalışanları için işçi sağlığı ve güvenliği rehberi

Sinema Televizyon Sendikası, DİSK Sinema Emekçileri Sendikası ve Oyuncuları Sendikası setlerde çalışanların sağlığı ve güvenliği konusunda farkındalığı arttırmak için hazırladıkları rehberin sunumunu yaptı.

“Kamera Önünde ve Arkasında Çalışanlar İçin Setlerde İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Rehberi” nin hazırlanma sürecine ilişkin bilgilendirmenin yapıldığı basın açıklaması Oyuncular Sendikası'nın Şişli'deki ofisinde gerçekleşti.

'REHBER HEM BİLGİLENDİRİCİ HEM ÖNLEYİCİ'

Rehberin sunumunu yapan oyuncu Tilbe Saran, sinema ve televizyon sektöründe setlerde meydana gelen kazalardan yola çıkarak rehberi hazırladıklarını dile getirdi. Birçok uzmanın ve alanda çalışan emekçilerin katkısıyla oluştuğunu söyleyen Saran, "Kamera önünde ve arkasında çalışanlarla uzun konuşmalar yapılarak hazırlanan bu rehber kitap herhangi bir kaza olması durumunda başvurulacak bir kaynak oldu. Çalışma sırasında kayıt tutulmaya başlandı. Kazaların neden oluştuğuna dair data oluşturuldu ve bilimsel sunum yapacak kadar veri toplandı elimizde. Farklı çoğul tehlikeler oluşan bir sektördeyiz. Riskleri görünür kılmak ve kendi çalışanlarımızı korumak için rehber çalışmasını hızlandırdık. Setlerde oluşacak kazalara ve haklarını bilmeyen set işçileri için hazırlanan bu rehber, hem bilgilendirici hem önleyici" dedi.

'DEVLETTEN YASALARA UYMASINI BEKLİYORUZ'

Evrensel'in aktardığına göre, rehberin hazırlanma sürecine değinen Melih Biçer, setlerde meydana gelen kazaların temel nedenin uzun çalışma saatleri olduğunu vurguladı. Yasal çalışma saatinin 8 saat olduğunu hatırlatan Melih, bu sorunu uzunca bir süredir dile getirdiklerini ancak bir çözüme ulaşamadıklarını belirterek, "Devletten sadece yasalara uymasını ve bu gidişata dur demesini istiyoruz" diye konuştu.

Rehberi hazırlayan isimlerden Gizem Arlı ise, çalışanların farkındalığı için bu rehberi hazırladıklarını kaydetti. Son olarak konuşan Sinem Derya Çetinkaya de setlerde işçi sağlığı ve güvenliği için de bir çalışma yapmak istediklerini dile getirdi.