birgün

24° PARÇALI AZ BULUTLU

KADIN 08.12.2019 17:19

Sevgilisi olan kadını bacağından pompalı tüfekle vuran erkeğe indirimli ceza, ardından tahliye!

Bursa’da cezaevinden izinli çıkan Ahmet Kara, sevgilisini pompalı tüfekle bacağından vurdu. Olay nedeniyle yargılanan Kara hakkında ‘pişmanlık gösterdiği’ gerekçesiyle indirimli ceza verildi. Kara, daha sonra tahliye edildi

Sevgilisi olan kadını bacağından pompalı tüfekle vuran erkeğe indirimli ceza, ardından tahliye!

Bursa’da kaldığı yarı açık cezaevinden izinli çıktığı sırada sevgilisini pompalı tüfekle vurarak yaralayan 34 yaşındaki Ahmet Kara hakkında, yargılandığı mahkemede ‘pişmanlık gösterdiği’ gerekçesiyle indirimli ceza verildi, sanık daha sonra tahliye edildi.

DHA'nın haberine göre olay, geçen yılın Şubat ayında, Gürsu ilçesinde meydana geldi. Gemlik Yarı Açık Cezaevi'nden izinli çıkan Kara, A.Ç.'yi konuşmak amacıyla otomobiliyle evinden alarak, Canbazlar Mahallesi'ne götürdü. A. Ç. İle tartışan Kara, pompalı tüfeği çıkararak A. Ç.'yi sol bacağından vurdu. Kanlar içinde kalan kadını hastaneye götüren Kara, daha sonra A. Ç.'nin ifadesi üzerine gözaltına alındı. Adliyeye sevk edilen Kara, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Ahmet Kara hakkında, Bursa 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde 'kasten öldürmeye teşebbüs' suçundan ömür boyu hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Tutuklu sanık Ahmet Kara, karar duruşmasında, hakim karşısına çıkarıldı. Duruşmaya tarafların avukatları katılırken, A. Ç. yer almadı. Son sözü sorulan Kara, "Aslı'yı resmi olmasa da karım gibi görüyordum. Bir günlük açığımı dahi onun için yaktım. Ben onu öldürmek isteseydim pompalı tüfekle bacağından değil başından vurur öldürürdüm. Bu durum dahi benim onu öldürme kastı ile hareket etmediğimi gösterir. Bu olayı yaptıktan 3 saniye sonra pişmanlığını yaşadım. Ölmesin, diye her şeyi yaptım. Tahliyemi istiyorum. Pişmanım" diye konuştu. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatı ise sanığın pişmanlık göstermediğini düşündüklerini belirterek, "Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmesini talep ediyoruz" dedi.

Mahkeme heyeti, toplanan deliller sonucu A. Ç.'nin bacağından pompalı tüfekle vurulmasıyla kemik kırılması, organlarından birinin işlevini yitirmesi ve eylemin silahla gerçekleştirilmesi nedeniyle sanığı 13 yıl 6 ay hapse çarptırıp, 'iyi hal' indirimiyle cezayı 11 yıl 3 aya indirdi. Sanık Ahmat Kara, 'silahla tehdit' suçundan da 1 yıl 8 ay hapis cezasıyla birlikte toplam 12 yıl 11 ay hapse mahkum edildi. Ardından sanığın, mahkeme heyetince tutuklanmasının tedbir niteliğinde oluşu, tutuklu kaldığı süre ve tutuklamadan elde edilmek istenen amaca ulaşıldığı kanaatine varılması nedenleriyle tahliyesine karar verildi. Sanık Ahmet Kara'nın, Yargıtay tarafından onanması halinde, kalan cezasını çekmek için cezaevine gireceği öğrenildi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız