birgün

-1° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 13.10.2020 06:47

Seyahate de sınır yok virüse de

Seyahate de sınır yok virüse de

İsmail ARI

Türk Tapibleri Birliği (TTB) Covid 19 İzleme Grubu, Türkiye’nin seyahat sınırlaması uygulamamasının vaka sayılarını da yansıdığını açıkladı.

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) Covid-19 salgınına karşın aralarında Türkiye’nin de bulunduğu sadece sekiz ülkenin seyahat sınırlaması uygulamadığını açıkladı.

Ayrıca, birçok ülkenin aksine, ülkeye gelen yolculardan Covid-19 testi yaptırmalarını istenmiyor ve yolcular karantinaya da alınmıyor. Sınırlama uygulamayan sekiz ülke: Afganistan, Meksika, Brezilya, Moritanya, Kuzey Makedonya, Sırbistan, Türkiye ve Arnavutluk.


DEMEK Kİ ÜLKEYİ İLGİLENDİRMİYOR

Türk Tabipleri Birliği Covid-19 İzleme Grubukonuyla ilgili BirGün’e değerlendirmede bulundu. Yetkililerin salgın sürecini çelişkilerle yönettiğini vurgulanan açıklamada şu noktalara dikkat çekildi: “Buradan şunu anlıyoruz, demek ki Türkiye’yi salgının çok yüksek düzeyde görüldüğü Rusya gibi ülkelerden gelenlerin hasta olup olmadığıyla ilgilenmiyor. Önlemsizlik vaka sayılarına etki ediyor. Okullar açılmasına ilişkin de Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın yayımladığı rehberde bir öğrencinin Covid-19 olması durumda sınıfta eğitimin devam edeceği yazılmış ve diğer öğrencilerin temaslı olacağının bilinmesine rağmen. Hem yurtdışından gelenler, hem okulların açılması, hem temaslılar konusunda Türkiye bir şey yapmaya çalışmıyor. Bu durum vaka sayılarının çok yüksek olmasından da anlaşılıyor zaten.”